Trwa ładowanie...
d4d2te8
d4d2te8
Zakupy

Polacy pokochali luksus i zdobywają go na kredyt

Nastroje Polaków są najlepsze od 17 lat. Tylko w listopadzie wskaźnik optymizmu konsumentów wzrósł o 5 proc. Optymistycznie nastawieni Polacy szturmują sklepy z telewizorami, meblami czy samochodami, zostawiając tam kwoty, które mogą przyprawić o zawrót głowy - pisze "Polska. The Times".
Share
d4d2te8

Na konsumpcję przeznaczymy w tym roku ponad 700 mld zł, czyli o 20 proc. więcej niż rok temu.

Większość kupujemy na kredyt, bo nie boimy się ani utraty pracy, ani debetu na koncie. I nawet podwyżka stóp procentowych o 0,25 pkt. (czyli do 5 proc.) nie ostudzi - według socjologów - naszego apetytu konsumpcyjego.

A już na pewno nie w czasie przedświątecznych zakupów.

d4d2te8

Sprzedawcy w marketach i salonach potwierdzają, że najchętniej wybieramy produkty ze średniej lub wyższej półki: jak ekspres do kawy to za co najmniej 1,5 tys. zł, jeśli telewizor to 37-calowy za co najmniej 7 tys. zł, jeśli samochód, to z napędem na cztery koła za co najmniej 80 tys. zł.

Tegoroczne zakupy Polaków mają też zupełnie nowy wymiar. Nie kupujemy już pierwszego aparatu fotograficznego czy pierwszej pralki. Wymieniamy dobre na lepsze. Wszystko wskazuje na to, że po okresie posuchy chcemy szybko dogonić świat.

Według prof. Janusza Czapińskiego z Katedry Psychologii Społecznej UW zwiększony apetyt na zakupy to efekt szybkiego awansu materialnego polskich rodzin. Wynika on ze stabilizacji na rynku pracy i dynamicznie rosnących pensji. Tylko w tym roku wzrosną one o co najmniej 10 proc.

Więcej na ten temat w "Polska. The Times".

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź na jaki kredyt Cię stać.

d4d2te8

Podziel się opinią

Share
d4d2te8
d4d2te8