Trwa ładowanie...
kredyt

Polacy są rozsądni finansowo? Większość spłaca tylko jeden rodzaj kredytu

Większość Polaków spłaca tylko jeden kredyt - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Share
Polacy są rozsądni finansowo? Większość spłaca tylko jeden rodzaj kredytu
Fot: Jacek Bereźnicki
d3df520

Z danych BIK wynika, że 62 proc. klientów banków, czyli ok. 9,3 mln Polaków, spłaca tylko jeden rodzaj kredytu.

- Najpopularniejszym produktem wśród klientów monoproduktowych jest karta lub limit kredytowy (4,85 mln osób). Z kolei 3,40 mln klientów wybiera jedynie kredyty gotówkowe i ratalne, zaś 1,04 mln kredyty mieszkaniowe - napisano w komunikacie BIK.

d3df520

Polacy, na których ciąży tylko jeden kredyt, mieli na koniec kwietnia do spłaty łączną kwotę 147,8 mld złotych. - Największe problemy z terminową regulacją zobowiązań występują wśród kredytobiorców posiadających tylko kredyt gotówkowy i ratalny - aż 19,7 proc. z nich spłaca ten kredyt z opóźnieniem przekraczającym 90 dni - napisano.

BIK podał, że z więcej niż jednego kredytu korzysta w Polsce 5,71 mln osób. Są oni zadłużeni na łączną kwotę 372,5 mld zł.

Z raportu biura wynikają również inne wnioski - Polacy nie lubią konsolidować swoich kredytów. - Tylko 850 tys. Polaków zdecydowało się spłacać jednocześnie wszystkie wymienione kredyty. Osoby te są zadłużone na łączną kwotę 118 mld złotych i jedynie 5 proc. z nich ma kłopoty z terminową spłatą zobowiązań - napisano.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją stojącą na straży bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego. Poprzez dostarczanie wiarygodnych informacji o klientach banków, pozwala na wyeliminowanie nieuczciwych kredytobiorców.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, w systemie BIK banki znajdą informacje o ponad 23 mln osób oraz łącznie ponad 130 mln rachunków (w tym również zamkniętych). W 90 procentach są to informacje poświadczające terminowo spłacane zobowiązania.

d3df520

Podziel się opinią

Share
d3df520
d3df520