Polacy wystawili ocenę NFZ. Oto najbardziej zadowolona grupa
Z najnowszego badania CBOS wynika, że 60 proc. Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Są jednak też tacy, którzy nie mają zastrzeżeń.
Z najnowszego sondażu CBOS przeprowadzonego w marcu 2024 roku, wynika, że sytuacja Narodowego Funduszu Zdrowia nieco się polepszyła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wyniki są w zasadzie takie same jak przed rokiem.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, wybranej z rejestru PESEL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Aż 60 proc. z 1089 badanych krytykuje jego działalność (to spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu do września 2023 roku). Zadowolona z funkcjonowania NFZ jest natomiast niemal jedna trzecia - 32 proc. (wzrost o 6 punktów).
Częściej niż inni zadowolenie z funkcjonowania NFZ wyrażają najstarsi respondenci, ci powyżej 65 lat - emeryci, renciści, badani mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, a także ci, uzyskujący niskie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (poniżej 2000 zł).
Z kolei respondenci poniżej 45 lat znacznie częściej mają zastrzeżenia - uczniowie i studenci, mieszkańcy największych miast, robotnicy niewykwalifikowani, zajmujący się domem lub niepracujący z innych powodów, uzyskujący najwyższe dochody i niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.
Niezadowoleni są także przedstawiciele takich grup zawodowych jak prywatni przedsiębiorcy czy pracownicy usług.