Polaka bez szkoły zatrudnię od zaraz
Pracownicy fizyczni radzą sobie na rynku pracy o wiele lepiej niż absolwenci uczelni wyższych, zwłaszcza humaniści.
Pracownicy fizyczni radzą sobie na rynku pracy o wiele lepiej niż absolwenci uczelni wyższych, zwłaszcza humaniści - czytamy w "Polsce". Firmy są gotowe płacić prawie każdą cenę za operatorów wózków widłowych, mechaników czy murarzy.
- Pracownicy fizyczni mogą przebierać w dziesiątkach ofert i negocjować stawki - czytamy w artykule. Ich zarobki wahają się od 1500 złotych do 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Stawki te są porównywalne z tymi, jakie otrzymują osoby po studiach.
W powiatowych urzędach pracy aż 70 procent wszystkich ofert pracy adresowanych jest do pracowników fizycznych - pisze "Polska". Tylko 10 procent to poszukiwanie absolwentów uczelni wyższych - zauważa gazeta.
Praca poniżej kwalifikacji
- Pracuję w organizacji, która zajmuje się ochroną środowiska. Praca to moja pasja. Zajmuję się organizacją akcji, nawiązuję współpracę z zagranicznymi partnerami. Miałam propozycję pracy w urzędzie wojewódzkim w wydziale ochrony środowiska, ale praca urzędnika mi nie pasowała – to nie dla mnie. Odmówiłam, bo chciałam zaangażować się w prawdziwą pracą na rzecz przyrody. Kłopot w tym, że nie mam z tego żadnych pieniędzy.
Musiałam coś wymyślić, dlatego handluję ciuchami w Internecie. Kilka dni w tygodniu pracuję też w supermarkecie, wieczorami metkuję towar i sprzątam. Ciągle mieszkam z rodzicami, a mam 31 lat, zwyczajnie nie stać mnie na wyprowadzkę. Rodzice mówią, że powinnam znaleźć sobie pracę, a ja przecież mam pracę. Mają mi za złe, że nie chciałam przyjąć urzędniczej posady.
O pracy w supermarkecie nawet im nie powiedziałam, oboje wykładają na uczelni, wyobrażali sobie, że pójdą w ich ślady. Jest mi trudno, nie wiem co robić. Muszę zarabiać więcej, ale nie chcę pracować wbrew sobie – twierdzi Honorata Piekarz.