Trwa ładowanie...

Policjanci dostaną 300 zł podwyżki

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że w budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na podwyżki dla policjantów od 1 lipca 2012 roku - tak jak zapowiadał premier w expose. - Natomiast nie było wcześniej takich pieniędzy w budżecie, przewidzianych na podwyżki dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych - zaznaczył.

Policjanci dostaną 300 zł podwyżkiŹródło: AFP
df44zul
df44zul

Podczas expose premier zapowiedział podwyżki po 300 zł brutto od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy. Wywołało to protesty przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.

MSW poinformowało w połowie lutego, że podwyżki dla pograniczników, strażaków, więzienników i funkcjonariuszy BOR zostaną wypłacone w 2012 r. - jeśli do 30 września w rezerwie celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pozostanie co najmniej 76 mln zł.

- Jeśli te pieniądze tam (w rezerwie celowej - PAP) pozostaną, to te podwyżki będą - zadeklarował minister. Nie zgodził się z zarzutami związkowców, że takie rozwiązanie to kpina.

df44zul

- Nie spotkałem nikogo, kto racjonalnie i realistycznie byłby w stanie wskazać inne źródło finansowania tych podwyżek. Łatwo jest żądać, łatwo jest krzyczeć, trudno jest to (podwyżki) zrealizować. Wydaje mi się, że (nasza) propozycja jest bardzo rozsądna - dająca realną możliwość podwyżek dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych - ocenił Cichocki.

Przyznał jednocześnie, że nie jest możliwe przewidywanie pogody i tego, jakie klęski żywiołowe dotkną Polskę. - Nie można składać teraz żadnych wiążących deklaracji w tej kwestii - podkreślił minister.

Dodał też, że razem z nowym kierownictwem policji resort opracował priorytety pracy tej służby na najbliższe miesiące. - Wyznaczyliśmy także zadania i kierunki zmian w policji na najbliższe lata, które zaakceptował premier, a niektóre z nich bardzo mocno wsparł - dodał Cichocki.

Cichocki poinformował, że MSW chce, aby policja "jeszcze bardziej zbliżyła się do obywatela i bardziej odpowiedziała na jego potrzeby". Jak dodał, MSW chce też bardziej "zadbać" o tych policjantów, którzy rzeczywiście pracują na ulicy i kontaktują się bezpośrednio z obywatelami.

df44zul

- Chcemy, żeby ich warsztat pracy był bardziej nowoczesny i spełniał podstawowe standardy pracy, poczynając od sprawnych samochodów, a kończąc na zmodernizowanych, solidnych komisariatach - podkreślił minister.

Cichocki powiedział, że rozmawiał z komendantem głównym policji i wiceszefem MSW Michałem Deskurem, aby - z udziałem samorządów - przygotować program modernizacji infrastrukturalnej komisariatów.

- To nie mają być luksusy, to ma być coś, co sprawi, że policja będzie miała takie warunki, że gdy obywatel przyjdzie na komisariat, to będzie miał poczucie, że infrastruktura nie odbiega radykalnie od standardów - zaznaczył. Jak dodał, premier zaakceptował tę propozycję i uznał ją za kompleksową.

Poinformował również, że rozmawiał z szefem BOR gen. Marianem Janickim o "gruntownej reformie BOR". Jak dodał, MSW przygotowuje również dokończenie reformy straży granicznej.

df44zul

MSW w komunikacie przypomniało, że przygotowywane są zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych. Przewidują one, że minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.
Funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

df44zul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df44zul