Trwa ładowanie...
dufwdu6

Polo TV zamiast Kino Polska w naziemnej telewizji cyfrowej - KRRiT

06.07. Warszawa (PAP) - Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka Kino Polska TV...

dufwdu6
dufwdu6

06.07. Warszawa (PAP) - Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie - poinformowała rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonała ponownego wyboru, uzupełniając ofertę multipleksu pierwszego o program pod nazwą Polo TV, który będzie rozpowszechniany przez spółkę Lemon Records. Polo TV to wyspecjalizowany program muzyczny popularyzujący polską muzykę" - poinformowała w środę w komunikacie Twardowska. Nie podała jednak powodów rezygnacji Kino Polska.

W kwietniu KRRiT poinformowała, że Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka to nadawcy, którzy wygrali konkurs na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Rada podała też wtedy, że wybierając nadawców chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok obecnych już programów TVP1, TVP2 i TVP Info miały znaleźć się: kanał filmowy (Kino Polska Nostalgia), muzyczny (Eska TV), rozrywkowy (ATM Rozrywka TV) oraz informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (program U-TV spółki Stavka).

Konkurs na cztery programy na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT zapowiedziała w grudniu 2010 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na tym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

dufwdu6

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów (4. i 5.) będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza też pracować nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

dufwdu6

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder i podłączyć go do odbiornika.(PAP)

luo/ je/ jbr/ ana/

dufwdu6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dufwdu6