Trwa ładowanie...
deyb7cl

Polska bez OFE nie spełni kryteriów z Maastricht

Polska przewiduje, że nie ograniczy nadmiernego deficytu do 2007 roku jeśli nie zostaną uwzględnione postulaty Polski w sprawie klasyfikacji OFE - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

deyb7cl
deyb7cl

Rząd zaakceptował w środę zaktualizowany program konwergencji. Jeśli Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
nie będą zaliczane do sektora finansów publicznych, do 2007 r. Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

"Prognozy uwzględniające decyzje Eurostatu z 2 marca 2004 r. o klasyfikowaniu kapitałowych funduszy emerytalnych poza sektorem instytucji rządowych i samorządowych wskazują jednak, że Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do 2007 r." - czytamy w komunikacie.

Rząd chciał renegocjować z UE kwestię zaliczania środków OFE do sektora finansów publicznych. Od 2007 r. Eurostat - urząd statystyczny UE - przestanie stosować korzystną dla Polski zasadę zaliczania OFE do sektora finansów publicznych. Oznacza to, że w 2007 r. szacunki deficytu zostaną powiększone o wartość dotacji do OFE, czyli ok. 1,5-1,9 pkt. proc. PKB.

Tymczasem wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała podczas sobotniej debaty budżetowej, że nie można liczyć na zmianę stanowiska Eurostatu wobec zaliczania środków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) do sektora finansów publicznych.

deyb7cl

Według środowego komunikatu, przyjmując że OFE są częścią sektora finansów publicznych - Polska spełniła fiskalne kryteria konwergencji w 2005 r. (deficyt poniżej 3 proc. PKB, a dług publiczny poniżej 60 proc. PKB).

"Polska spełniła w 2005 r. fiskalne kryteria z Maastricht. Zgodnie z tymi prognozami deficyt w relacji do PKB wyniósł 2,9 proc., czyli o 1 proc. mniej niż w prognozowano w Aktualizacji Programu Konwergencji z 2004 r., a dług osiągnął 41,9 proc. PKB i był 5,1 proc. niższy niż przewidywano" - napisano w komunikacie.

Więcej danych na temat programu ma podać niedługo Ministerstwo Finansów.

deyb7cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyb7cl