Trwa ładowanie...
unia
07-11-2006 07:30

Polska chce dłuższego tygodnia pracy

Na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrowie państw członkowskich będą się dziś spierać o nowe regulacje czasu pracy. Finlandia chce, by tydzień pracy nie przekraczał 60 godzin, a Polska 65 - donosi "Rzeczpospolita".

Polska chce dłuższego tygodnia pracyŹródło: WP.PL
d2g33iw
d2g33iw

Obecnie maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 48 godzin. Ale większość krajów nie wlicza do niego czasu spędzanego na dyżurach. Unijny sąd w orzeczeniu dotyczącym niemieckich lekarzy stwierdził, że to bezprawne i każdy dyżur, nawet polegający tylko na czuwaniu, musi być wliczony do przepisowego wymiaru.Wyjątkiem od 48-godzinnego tygodnia pracy jest Wielka Brytania, która korzysta z tzw. opt-out pozwalającego na wydłużenie tygodnia za zgodą pracownika do 78 godzin.

W kompromisie przedstawionym przez Finlandię opt-out dawałby prawo do 60-godzinnego czasu pracy, a nieaktywna część dyżuru nie byłaby wliczana do tygodniowego wymiaru. Osoby czuwające miałyby prawo do godzin odpoczynku, ale niekoniecznie w tygodniu dyżurów. Rozliczenie mogłoby następować w ciągu kilku miesięcy.

Polska chciałaby 65-godzinnego maksymalnego tygodniowego czasu pracy. W naszych postulatach mogliśmy do tej pory liczyć na poparcie Wielkiej Brytanii czy Słowacji, ale nie wiadomo, co się stanie dziś. Najbardziej przeciwne liberalnym rozwiązaniom są Francja, Włochy i Hiszpania.

W 2005 roku 12 milionów Europejczyków, czyli 9 procent zatrudnionych na pełnym etacie, pracowało więcej niż ustawowych 48 godzin.Przeciętnie jednak Europejczycy pracują coraz mniej. We wszystkich państwach członkowskich, poza Szwecją, liczba godzin przepracowanych rocznie spada w ciągu ostatnich 20 lat.

d2g33iw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g33iw