Trwa ładowanie...
forex
11-04-2016 12:50

Polska i Czechy najmniej skorzystają na przyjęciu euro

Oba kraje zrezygnowałyby z wiarygodnej i niezależnej polityki pieniężnej, która była pomocna we wspieraniu dostosowań makroekonomicznych.

Polska i Czechy najmniej skorzystają na przyjęciu euroŹródło: Fotolia, fot: Eyegelb
d122gf1
d122gf1

Według agencji Fitch Ratings, Polska i Czechy prawdopodobnie skorzystałyby najmniej z przyjęcia euro spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

"Polska i Republika Czeska prawdopodobnie skorzystałyby najmniej z przyjęcia euro. Oba kraje zrezygnowałyby z wiarygodnej i niezależnej polityki pieniężnej, która była pomocna we wspieraniu dostosowań makroekonomicznych. W Polsce UGW wzmocniłaby finanse zewnętrzne - jedna z kluczowych słabości z punktu widzenia ratingu - ale zasadnicza część kredytów w walutach obcych gospodarstw domowych denominowana jest we franku szwajcarskim" - czytamy w komunikacie.

Zadłużenie zagraniczne netto w Polsce stanowi ekwiwalent 45 proc. PKB, zaś dług denominowany w euro stanowił 6 proc. PKB w odniesieniu do sektora prywatnego i 12 proc. PKB w przypadku sektora rządowego, podkreślono w materiale.

Agencja napisała, że przyjęcie euro byłoby neutralne lub pozytywne dla wiarygodności kredytowej poszczególnych krajów regionu, a rating zadłużenia w walutach obcych mógłby wzrosnąć o maksymalnie jeden, a w wyjątkowych przypadkach - dwa stopnie.

d122gf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d122gf1