Polska i Japonia podpisały memorandum ws. współpracy nuklearnej

Polska i Japonia przyjęły we wtorek memorandum o promowaniu współpracy w cywilnym wykorzystaniu energii atomowej, przy czym Tokio liczy na otrzymanie przez japońskie firmy zamówień na dostawy reaktorów jądrowych do Polski - poinformowała w środę japońska agencja Kyodo.

31.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 11:24

Polska i Japonia przyjęły we wtorek memorandum o promowaniu współpracy w cywilnym wykorzystaniu energii atomowej, przy czym Tokio liczy na otrzymanie przez japońskie firmy zamówień na dostawy reaktorów jądrowych do Polski - poinformowała japońska agencja Kyodo.

Memorandum o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej - obok wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, podpisał minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Masayuki Naoshima. Szefowie resortów gospodarczych spotkali się podczas Forum Energetycznego w meksykańskim Cancun.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu gospodarki, memorandum dotyczy m.in. korzystania z doświadczeń japońskich w eksploatacji elektrowni jądrowych, w zagospodarowaniu odpadów radioaktywnych, szkoleniu kadr oraz komunikacji społecznej.

Jak czytamy w memorandum, współpraca przewiduje m.in. szkolenie personelu, organizację wspólnych sympozjów oraz konsultacje technologiczne.

Japonia jest jednym ze światowych liderów energetyki jądrowej.

MG przypomina, że Polska i Japonia są członkami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, stronami Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej oraz partnerami w Globalnym Partnerstwie na rzecz Energii Jądrowej.

Japonia zapoczątkowała program rozwoju energetyki jądrowej w latach 70. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczby czynnych reaktorów.

Jest to pierwsze takie memorandum zawarte przez Japonię z państwem Europy Wschodniej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)