Trwa ładowanie...

Polska moneta jedną z najdroższych na świecie. Amerykanie chcą za nią 2 mln dolarów

100 dukatów Zygmunta III Wazy na ostatniej aukcji osiągnęło cenę 1,38 mln dolarów. Teraz Amerykanie chcą z niej wycisnąć jeszcze więcej.

Polska moneta jedną z najdroższych na świecie. Amerykanie chcą za nią 2 mln dolarówŹródło: www.cngcoins.com, fot: screen
d3efrsb
d3efrsb

O wystawieniu niezwykle rzadkiej monety na aukcji poinformował portal historykon.pl. 100 dukatów Zygmunta III Wazy nie było w zasadzie klasycznym środkiem płatniczym, a raczej medalem. Król obdarowywał nim zasłużonych. A było ich raptem kilku, więc i dukatów powstało raptem kilka egzemplarzy.

Monetę zaprojektował Samuel Ammon, mieszkający w Gdańsku medalier pochodzenia szwajcarskiego. Jeden z najbardziej cenionych w ówczesnej Europie. 100 dukatów zostało wybite w bydgoskiej mennicy w 1621 r. Do produkcji wykorzystano złoto wysokiej próby 967. Moneta ma 70 mm średnicy i waży 348,31 g.

Zobacz także: Najbogatszy w rządzie. Analizujemy majątek Mateusza Morawieckiego

Podczas poprzedniej aukcji próbował nabyć ją Zamek Królewski w Warszawie, ale cena 1,38 mln dolarów, którą zaproponował prywatny kolekcjoner z Niemiec okazała się zbyt wysoka.

Teraz monetę wystawił na sprzedaż amerykański dom aukcyjny Classical Numismatic Group INC. Amerykanie liczą, że znajdzie się chętny, który wyda na 100 dukatów Zygmunta III Wazy 2 mln dolarów. Ostateczni zwycięzcy zostaną ustaleni podczas publicznej sprzedaży na żywo, która odbędzie się w dniach 9 i 10 stycznia 2018 roku.

d3efrsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efrsb