Trwa ładowanie...

Polska w trudnej sytuacji energetycznej

Po zgodzie Szwecji na budowę Gazociągu Północnego Polska ma trudną sytuację energetyczną - ocenia szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Minister środowiska Szwecji Andreas Carlgren powiedział, że przed wydaniem decyzji władze tego kraju konsultowały się między innymi z Polską.

Polska w trudnej sytuacji energetycznejŹródło: AFP
d4047v9
d4047v9

Władysław Stasiak, który był gościem Sygnałów Dnia, ocenił, że po tej decyzji Europa Środkowa będzie pominięta w systemie przesyłu gazu. Jest wyłączona z dwóch głównych sieci - Gazociągu Północnego oraz South Stream. Jak dodał, rura po dnie Morza Bałtyckiego to pomysł wątpliwy pod względem ekologicznym.

Jak podkreślił Stasiak, Polsce nie pomoże również łącznik Szczecin-Bernau. Jak podkreślił, ten element nie podniesie naszego bezpieczeństwa energetycznego. Szef Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że Polska w zdecydowanym stopniu jest uzależniona od gazu z Rosji. Tymczasem Niemcy tylko w 1/3 pobierają błękitne paliwo właśnie stamtąd.

Zdaniem Stasiaka, w tej sytuacji Polska powinna zwiększyć wysiłki na rzecz gazoportu - mimo że gaz sprowadzony tą drogą będzie droższy. Według szefa Kancelarii Prezydenta, rząd powinien wyjaśnić na jakim etapie są prace związane z tym projektem.

d4047v9

- Nasze stanowisko się nie zmienia i będziemy tłumaczyli w Europie coś, co jest oczywiste - to przedsięwzięcie z punktu widzenia części Europy, w tym wielu państw UE ze wschodniej części kontynentu musi budzić opór - mówił Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, Polska dostrzega w tym przedsięwzięciu "zarówno kwestie ekonomiczne, ale także kontekst polityczny". - Znaczenie i waga państw tranzytowych może ulec obniżeniu. Trudno, żebyśmy akceptowali tego typu przedsięwzięcie - uważa premier.

Jak zapewnił rząd będzie analizował wszystkie możliwości w sprawie Gazociągu Północnego, lecz - podkreślił szef rządu -nie na zasadzie jałowej awantury, ale skutecznego działania.

- Spodziewaliśmy się takiej decyzji, skandynawscy partnerzy uprzedzali, że będą bardzo pieczołowicie badali uwarunkowania, ale nie będą blokowali inwestycji ze względów politycznych - dodał premier. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącym niemieckiego Bundestagu Norbertem Lammertem, że Polska nie jest przeciwna połączeniu gazociągiem Rosji i Niemiec, tylko z niepokojem przyjmuje fakt, że to połączenie nie jest lądowe i omija nasze terytorium.

d4047v9

Komorowski podkreślił, że strona polska nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego. Jego zdaniem, być może kryzys gospodarczy powinien skłonić do zastanowienia się, czy nie byłoby racjonalniejsze wybudowanie lądowego połączenia gazowego między Rosją a Niemcami.
- Bo wydaje się, że w czasie kryzysu gospodarczego każde euro trzeba obejrzeć dwa razy - mówił polski marszałek.

Przypomniał też, że w Traktacie z Lizbony na sugestie polskie znalazły się zapisy o solidarności energetycznej. Z kolei Lammert podkreślił, że polityka energetyczna w całej Europie musi być zorganizowana przy uwzględnieniu bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw europejskich. Jak dodał, trzeba zapewnić wszystkim krajom europejskim niezawodne zaopatrzenie w energię.

Obaj politycy podkreślali, że polsko-niemiecka współpraca parlamentarna rozwija się znakomicie.

d4047v9

W czwartek rząd Finlandii zgodził się na to, by spółka Nord Stream budowała na fińskich wodach Gazociąg Północny, którym rosyjski gaz ma płynąć przez Morze Bałtyckie bezpośrednio do Niemiec z ominięciem Polski, Białorusi i Ukrainy. Również w czwartek Szwecja wyraziła zgodę na przebieg Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku przez jej strefę ekonomiczną.

Gazociąg Północny ma się składać z dwóch równoległych nitek biegnących po dnie Morza Bałtyckiego z rosyjskiego Wyborga do Greifswaldu w Niemczech. Budowa gazociągu ma kosztować 7,5 miliarda euro, a pierwsza dostawa gazu jest planowana na jesień 2011 roku.

d4047v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4047v9