Trwa ładowanie...
d2kh2aj

Polska wnioskuje o zagłębienie Gazociągu Północnego

Polska wnioskuje do strony niemieckiej o zagłębienie Gazociągu Północnego jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji - wynika z odpowiedzi ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka na interpelację posła PiS Zbigniewa Kozaka.

Share
d2kh2aj

Interpelacja posła PiS Zbigniewa Kozaka dotyczyła ułożenia rurociągu w okolicach Świnoujścia.

Z odpowiedzi Grabarczyka, przesłanej w środę PAP, wynika, że maksymalne zanurzenie statków wchodzących do portu w Szczecinie wynosi 9,15 m. W związku z tym ułożenie Gazociągu Północnego nie będzie miało wpływu na ruch statków do portu w Szczecinie.

"Prowadzona rozbudowa portu w Świnoujściu (terminal LNG) nie zakłada możliwości zwiększenia zanurzenia statków obecnie mogących wpływać do portu w Świnoujściu (13,2 m). Gazowce obsługujące terminal LNG będą miały zanurzenie 12,5 m" - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Minister wyjaśnił też, że Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście (ZMPSiŚ), w przyjętej koncepcji rozwoju portu wewnętrznego w Świnoujściu do 2020 r., planuje w najbliższym czasie modernizację portu, która umożliwi przyjęcie statków o zanurzeniu 13,5 m i długości 300 m w pierwszym etapie. A docelowo - po modernizacji toru podejściowego - statków o zanurzeniu do 14,5 m.

d2kh2aj

Gazociąg Północny na przecięciu z północnym torem wodnym jest ułożony na głębokości 17,5 m; pozostaje, więc 16 m głębokości dostępnej dla żeglugi - poinformował Grabarczyk.

Szef MI zaznaczył, że "po interwencji polskiego rządu Nord Stream wykonał zagłębienie gazociągu na odcinku 23,6 km w obszarze morza terytorialnego Niemiec, na przecięciu z zachodnim torem wodnym do Świnoujścia". "Jest to spełnienie polskich oczekiwań w zakresie trasy zachodniej" - dodał.

"Polska wnioskuje do strony niemieckiej o zagłębienie Gazociągu Północnego jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji (napełnieniem gazem gazociągu) na długości 2,8 mili morskiej (5 km), co stanowi przedłużenie wykonanego już zagłębienia" - napisał szef MI.

Grabarczyk podkreślił, że jest powołana grupa robocza na szczeblu międzyresortowym ds. zagrożeń, wynikających z planowanej lokalizacji Gazociągu Północnego, a także są prowadzone konsultacje z ekspertami zewnętrznymi.

d2kh2aj

Według ministra, prowadzone inwestycje zwiększą możliwości przeładunkowe i konkurencyjność portów Szczecin-Świnoujście.

Budowa Gazociągu Północnego rozpoczęła się w kwietniu 2010 r. Mają go tworzyć dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld m sześc. surowca rocznie: eksploatacja pierwszego rurociągu rozpocznie się w 2011 r., a drugiego - w 2012 r. Gazociąg zaczyna się w tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończyć ma się w okolicach niemieckiego Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Dotychczas zbudowano już 900 km rury, 3/4 planowanej długości pierwszej nitki.

d2kh2aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kh2aj
d2kh2aj