Trwa ładowanie...

Polskie fabryki AGD nic sobie nie robią z kryzysu

W 2012 roku produkcja dużego sprzętu wzrosła o 9 proc. Ten rok ma być jeszcze lepszy - informuje "Rzeczpospolita".

Share
Polskie fabryki AGD nic sobie nie robią z kryzysu
Źródło: Jupiterimages
d788nqb

Duży sprzęt AGD systematycznie staje się w ostatnich latach polską specjalnością. W 2012 r. z taśm produkcyjnych zjechało niemal 13,1 mln sztuk pralek, lodówek czy zmywarek.

W efekcie, mimo że produkcja przemysłowa w zdecydowanej większości branż spada, to akurat AGD może się pochwalić wzrostem o 9 proc. Jedynie w przypadku drobnego sprzętu jest nieco gorzej - produkcja spadła o 14 proc., do 5,4 mln sztuk.

W branży panują niezłe nastroje i zdecydowana większość producentów w tym roku prognozuje dalszy wzrost produkcji, co przełoży się także na eksport. Nawet jeśli nie budują nowych zakładów, to modernizują linie produkcyjne czy otwierają nowe.

d788nqb

Nastroje producentów poprawia także coraz lepsza sytuacja na rynku krajowym. W do końca listopada 2012 r. sprzedaż dużego AGD była o 7,8 proc. wyższa niż rok wcześniej.

O ile w części jest to spowodowane wzrostem cen, o tyle zauważalne jest także ożywienie popytu. Również w przypadku drobnego AGD zainteresowanie rośnie, a sprzedaż w tym okresie wzrosła o 5,2 proc.
Więcej na http://www.rp.pl

d788nqb

Podziel się opinią

Share
d788nqb
d788nqb