Polskie firmy szykują się na łupki

PGNiG prowadzi obecnie rozmowy z jednym potencjalnym partnerem zagranicznym w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków - poinformował wiceprezes spółki Marek Karabuła.

- Jesteśmy w kontakcie z partnerem zagranicznym (w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego - PAP) - powiedział dziennikarzom Karabuła.

Dodał, że potencjalny partner miałby wnieść kapitał i know-how.

Poinformował jednocześnie, że wcześniej PGNiG prowadził rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami z zagranicy. Tamten etap jednak został już zamknięty.

- Partnerzy stwierdzili, że dane, które im wówczas udostępniliśmy nie stanowiły przesłanki, aby prowadzić dalsze rozmowy - powiedział wiceprezes.

Tymczasem Orlen Upstream planuje w 2012 r. wywiercić do 6 otworów badawczych na Lubelszczyźnie w poszukiwaniu gazu z łupków - poinformował dziennikarzy Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream. Dodał, że raport PIG na temat gazu z łupków nie zmienia planów spółki.

- W tym roku planujemy wywiercić do 6 otworów badawczych, jeśli chodzi o basen lubelski (w poszukiwaniu gazu łupkowego - przyp. PAP) - powiedział Prugar.

Dodał, że raport PIG na temat zasobów gazu łupkowego w Polsce nie zmienia planów spółki.

W opublikowanym w ub. tygodniu raporcie Państwowy Instytut Geologiczny oszacował najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych, zastrzegając, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i sięgnąć 1,92 bln m sześc.

- Nie zwalniamy tempa, opierając się o rezultaty badań. Nie widzimy przesłanek do tego, by tych prac zaprzestać - dodał.

Orlen Upstream posiada osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Koncesje obejmują zarówno surowiec ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gaz łupkowy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)