Trwa ładowanie...

Polskie konta pod lupą amerykańskiego fiskusa

Informacje o lokatach zakładanych w bankach nad Wisłą trafią do amerykańskiego fiskusa - alarmuje "Rzeczpospolita".

Polskie konta pod lupą amerykańskiego fiskusaŹródło: PAP
d2w7mjr

Byłeś w USA dłużej niż pół roku? Dostałeś zieloną kartę? Uważaj, bo amerykański fiskus może się zainteresować, ile lokujesz w polskim banku, biurze maklerskim czy funduszu inwestycyjnym.

Wszystko przez FATCA, czyli amerykańską ustawę z 2010 r. o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych. Dzięki niej USA chce uszczelnić system podatkowy.

Jej podpisanie przez Polskę weszło w decydująca fazę. Z informacji nadesłanych "Rzeczpospolitej" przez resort finansów wynika, że projekt wraz z załącznikami został już uzgodniony ze stroną amerykańską i parafowany.

d2w7mjr

Komisja Nadzoru Finansowego informuje na swojej stronie, że podpisanie dokumentu może nastąpić jeszcze w tym roku. Planuje się, że pierwsze raporty trafią do USA z końcem września 2015 r.

Przed przyjęciem dokumentu przestrzega prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. W liście do ministra finansów alarmuje, że umowa może naruszać polską konstytucję, zwłaszcza w zakresie ochrony prywatności naszych obywateli.

d2w7mjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w7mjr