Polskie LNG wybierze w maju wykonawcę gazoportu
Polskie LNG wyłoniło w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Rapciak. Z tych trzech w maju zostanie wybrane jedno, które wybuduje pierwszy w Polsce gazoport.
Pierwsze wyłonione w poniedziałek konsorcjum składa się z firm: Saipem (Włochy), Saipem (Francja), Techint Compagnia Tecnica Internazionale (Włochy), PBG i PBG Export (Polska) oraz Snamprogetti Canada (Kanada). Drugie konsorcjum stanowią: Tecnimont z Włoch, polski Polimex Mostostal oraz francuskie firmy Sofregaz, Vinci Construction Grands Projects i Entrepose Contracting. Trzecie konsorcjum, które przeszło do drugiego etapu przetargu na budowę terminalu LNG, składa się z firm koreańskich: Daewoo Engineering & Construction, Daewoo Engineering Company oraz Korea Gas Corporation.
Konsorcja startujące w przetargu musiały mieć odpowiednie doświadczenie w budowie terminali LNG i spełniać wymagania finansowe, m.in. osiągać roczne obroty nie mniejsze niż 1,5 mld zł.
- Te firmy zostały dzisiaj poproszone o złożenie ofert wstępnych; mają one wpłynąć do końca roku. O pełnym zadowoleniu będziemy mogli mówić, jeżeli ostatnia oferta będzie wynegocjowana, co -przewidujemy - nastąpi w maju przyszłego roku - powiedział Rapciak.
W rozmowie z PAP wyjaśnił, że po złożeniu wstępnych ofert Polskie LNG będzie negocjować umowy z potencjalnymi wykonawcami. - Później wszystkie trzy konsorcja zostaną poproszone o złożenie ostatecznych ofert i w tym trzecim, ostatnim kroku zadecyduje już tylko cena - powiedział. Poinformował, że ostateczne wyłonienie wykonawcy terminala jest przewidziane na 12 maja.
Rapciak przedstawił też stan realizacji budowy pierwszego w Polsce terminalu do odbioru gazu skroplonego LNG, który ma uniezależnić Polskę od rosyjskich dostaw surowca.
- W zasadzie mamy wszystkie decyzje administracyjne, m.in. pozwolenie na budowę, prowadzone są prace przygotowawcze pod budowę. Na przełomie roku rozpoczniemy doprowadzenie mediów, m.in. wody i elektryczności tak, żeby w maju plac był już wyposażony - relacjonował szef Polskiego LNG.
Dodał, że interesuje go "tylko jedna data oddania terminala LNG" - 30 czerwca 2014 roku. - Od razu budujemy terminal o zdolności regazyfikacyjnej 5 mld m sześc. gazu rocznie. Zostaną wybudowane dwa zbiorniki, każdy o pojemności 160 tys. m sześc. Zabezpieczą one tę zdolność regazyfikacyjną oraz umożliwią dowóz płynnego gazu do Świnoujścia dużymi gazowcami Q-flex - powiedział.
W pierwszym etapie eliminacji, który zakończył się 30 września, wnioski o udział w przetargu na wykonawcę terminalu LNG złożyło osiem konsorcjów składających z 25 firm z 9 krajów. Pięć konsorcjów, które nie zakwalifikowały się do kolejnego etapu przetargu, może złożyć protesty do Krajowej Izby Gospodarczej.
Szacowany koszt budowy gazoportu to 600-700 mln euro.