Trwa ładowanie...
d3a53m3

Popularny lek wycofany z aptek. Może działać silniej niż powinien

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu leku Prestozek Combi. Z powodu zbyt wysokiej zawartości substancji czynnych lek może działać silniej niż powinien. Z aptek i hurtowni zostanie wycofana cała seria preparatu z datą ważności do grudnia 2018 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przekroczenie dopuszczalnej zawartości substancji czynnych może powodować silniejsze działanie popularnego leku
Przekroczenie dopuszczalnej zawartości substancji czynnych może powodować silniejsze działanie popularnego leku (Shutterstock.com)
d3a53m3

Jak informuje GIF, lek został wycofany z obrotu na wniosek producenta, po tym jak wyniki badań stabilności wskazały na zbyt wysoką zawartość substancji czynnych.

- W przypadku tego leku doszło do nieznacznego przekroczenia substancji czynnych. Lek może przez to działać trochę silniej, jednak przekroczenia są nieznaczne, wynoszą 3-10 proc. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka nie powinno to wpłynąć na zdrowie osób, które zażywają lek - mówi w rozmowie z WP rzecznik prasowy GIF.

Zaznacza jednak, że gdyby jakiś pacjent poczuł się po zażyciu leku gorzej, powinien zgłosić się do lekarza. Nie ma jednak potrzeb, by bez konkretnych przesłanek rezygnować z przyjmowania leku. Lek jest wycofywany z aptek i hurtowni, ale nie od pacjentów.

d3a53m3

*Zobacz też: jak leki wpływają na nasze zęby? *

- Oczywiście, gdyby pacjent chciał, lek może odstawić i zwrócić do apteki. Jednak jako że generalnie nie jest on szkodliwy dla zdrowia, pacjenci nie uzyskają w aptece zamiennika ani zwrotu pieniędzy - tłumaczy rzecznik GIF.

Prestozek Combi to lek stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej. Producentem leku jest Adamed S.A.

d3a53m3

Podziel się opinią

Share
d3a53m3
d3a53m3