Popyt na specjalistów i menedżerów
Pracodawcy planują zatrudniać przede wszystkim specjalistów, 17 proc. będzie zwalniać
30.07.2012 | aktual.: 30.07.2012 16:46
W III kwartale 2012 r. 53 proc. pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów, 17 proc. planuje zwolnienia - wynika z cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Odsetek pracodawców zwalniających jest stosunkowo wysoki w sektorze bankowym, a wyjątkowo niski w sektorze centrów usług wspólnych. Autorzy badania zwracają uwagę na wydłużenie procesów rekrutacyjnych.
- Procent pracodawców deklarujących prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla utrzymuje się na niezmienionym poziomie od ostatniej edycji (58 proc.). O 1 punkt wzrósł procent respondentów planujących rekrutacje w przeciągu najbliższych 3 miesięcy (53 proc.). Dane te wskazują na stałe zapotrzebowanie na kompetencje na rynku pracy. Nieznacznie (o 2 punkty procentowe) zwiększył się też odsetek pracodawców planujących zwolnienia specjalistów i menedżerów - napisano w raporcie.
Największe zapotrzebowanie na specjalistów deklarują branże: SSC / BPO (79 proc.), IT (66 proc.) oraz ubezpieczenia (62 proc.).
- Nawet te firmy, które sygnalizują pewne trudności ekonomiczne, bądź są w trakcie restrukturyzacji wciąż poszukują kandydatów, posiadających wysokie kwalifikacje i kompetencje - powiedział Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Z badania wynika, że - niezależnie od branży - procesy rekrutacyjne ulegają wydłużeniu.
- Obecnie aplikując na daną ofertę trzeba się nastawić, że rekrutacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Pracodawcom zależy, aby mieć pewność, że proponują właściwe stanowisko właściwej osobie - powiedział Skiba.
Bankowość i ubezpieczenia
- W sektorze bankowym 59 proc. pracodawców planuje zatrudnianie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 23 proc. zwalnianie. Obecnie 60 proc. deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 28 proc. zwalnianie. Fuzje i związane z nimi restrukturyzacje sprawiają, że odsetek pracodawców zwalniających jest stosunkowo wysoki i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić - napisano
Autorzy raportu zaznaczają jednak, że dynamicznie rozwijają się linie biznesowe nastawione na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw oraz usługi leasingu i faktoringu. - W tych obszarach można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy. Jednak konkurencja jest bardzo duża - niepewna sytuacja w pozostałych obszarach sprawia, że bardzo wielu specjalistów i menedżerów rozpoczęło poszukiwania pracy. Zdarza się, że otrzymuję nawet kilkaset aplikacji na jedno stanowisko - powiedział Sebastian Sala, lider zespołu w Antal Banking.
W branży ubezpieczeniowej 62 proc. pracodawców planuje zatrudnienie, 20 proc. planuje zwolnienia. Z raportu wynika, że w sektorze bardzo poszukiwani są informatycy, a zwolnienia wynikają głównie z ograniczania struktur sprzedażowych.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej stawiają na sprzedaż przez pośredników i brokerów - w tych instytucjach można liczyć na ciekawe oferty pracy - napisano w komentarzu.
Farmacja
Z raportu wynika, że poprawia się sytuacja specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej. Obecnie 52 proc. pracodawców deklaruje zatrudnienie przedstawicieli tej grupy zawodowej, a 46 proc. je planuje w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Oznacza to wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału o odpowiednio 3 i 12 punktów procentowych. Wciąż 20 proc. respondentów planuje zwolnienia, ale od zeszłego kwartału nastąpił spadek o 5 punktów procentowych.
IT
- IT należy od kilku kwartałów do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów. Szczególnie w obszarze sprzętu wskaźniki przedstawiają się optymistycznie: 68 proc. pracodawców obecnie deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 58 proc. ma takie plany w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Odsetek pracodawców deklarujących zwolnienia wynosi odpowiednio 11 proc. i 13 proc. W obszarze oprogramowania 66 proc. zatrudnia pracowników średniego i wyższego szczebla, tyle samo ma takie plany w ciągu najbliższych miesięcy. Obecnie bardzo poszukiwani są specjaliści Java GWT, oraz deweloperzy SAS.
Motoryzacja i produkcja przemysłowa
W motoryzacji oraz produkcji przemysłowej odnotowano lekki spadek deklaracji zatrudnienia (w granicach 6-8 punktów procentowych). Jednak mniejszy odsetek pracodawców rekrutujących zdaje się wynikać z okresu wakacyjnego i związanymi z nim przestojami w produkcji.
Autorzy raportu wskazują, że coraz więcej procesów produkcyjnych jest przenoszonych z zagranicy do Polski, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. SSC / BPO
Zdaniem autorów raportu sektor centrów usług wspólnych wciąż odczuwa niedosyt kadry specjalistycznej i menedżerskiej.
- 78 proc. pracodawców rekrutuje, 79 proc. planuje zatrudnianie w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Zwolnienia są wyjątkowo niskie - w momencie przeprowadzania badania 2 proc. respondentów deklarowało, że znajduje się w trakcie zwolnień, w trzecim kwartale nikt ich nie planował - napisano w komentarzu.
Polska na tle innych krajów
Polska znajduje się pośrodku rankingu pod kątem planów zatrudnienia specjalistów i menedżerów w III kwartale 2012 roku. Z raportu wynika, że wyprzedzamy większość krajów europejskich pozostając jednak w tyle za Danią, Szwecją, czy Czechami.
Dwunasta edycja cyklicznego badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 20.546 pracodawcami w ponad 50 krajach.
Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych.
W Polsce badanie objęło grupę 1994 pracodawców i przeprowadzone było w czerwcu i lipcu 2012 roku. Badanie jest prowadzone od 2008 roku.
(JK)