Trwa ładowanie...

Posłowie chcą wypłacić jednorazowy zasiłek emerytom

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, której przyjęcie umożliwi wypłatę dodatku do emerytury w 2007 roku w wysokości 450 zł.

Share
Posłowie chcą wypłacić jednorazowy zasiłek emerytomŹródło: WP.PL
d23b8gp

Będzie to kosztowało budżet w 2007 roku 1,35 mld zł.

"Celem projektowanej ustawy jest jednorazowe wsparcie finansowe najuboższej grupy emerytów i rencistów. Podwyżka dotyczyłaby osób pobierających świadczenie w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Szacuje się, że osób takich jest w skali kraju ok. 3 milionów. Skutek finansowy wyniósłby zatem ok. 1.350 mln zł (w tym dla 1,6 mln rolników - 720 mln zł)" - napisano w uzasadnieniu.

"Należy spodziewać się, że po letniej suszy, a następnie powodzi, nastąpi zwyżka cen podstawowych produktów spożywczych, w szczególności mąki, a w konsekwencji chleba. Znacznie zdrożały również opłaty za media: energię elektryczną, gaz i wodę. Zapowiadane przez ministra finansów podniesienie akcyzy na benzynę i olej opałowy zwiększy poziom cen. Odbije się to zwłaszcza na poziomie życia emerytów i rencistów. Proponowane jednorazowe świadczenie w wysokości 450 zł ma objąć emerytów i rencistów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Ponieważ rząd postanowił zrekompensować częściowo straty, jakie zostały poniesione przez producentów żywności, celem niniejszej ustawy jest częściowa rekompensata strat, jakie w wyniku wydarzeń tegorocznego lata poniosą konsumenci, a w szczególności najbiedniejsza i najbardziej bezradna, pozbawiona innych możliwości, ich część: emeryci i renciści" - piszą w uzasadnieniu autorzy projektu ustawy.

Wypłata powinna zostać dokonana ze środków budżetu 2007 roku.

d23b8gp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23b8gp
d23b8gp