Trwa ładowanie...
d45gjs6
hazard
29-03-2011 18:15

Posłowie o rządowym projekcie nowelizacji ustawy hazardowej

Zakaz organizowania gier hazardowych w internecie i uczestnictwa w nich, z wyjątkiem zakładów wzajemnych - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy hazardowej, który we wtorek przyjęli posłowie komisji finansów i komisji kultury fizycznej.

d45gjs6
d45gjs6

- Spodziewam się, że ustawa wejdzie w życie w czerwcu tego roku. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu planowane jest trzecie czytanie, potem Senat i następnie po 14 dniach ustawa wejdzie w życie - powiedział we wtorek PAP po posiedzeniu połączonych komisji wiceminister finansów Jacek Kapica.

Projekt uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach - a zakładami wzajemnymi.

Pierwszy rodzaj gier - jak uzasadniają projektodawcy - to tzw. hard gambling, czyli gry, które w internecie niosą ze sobą zarówno niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia, jak i możliwość oszukiwania przez urządzającego gry, np. przez odpowiednie programy, czego grający, a często też kontrolujący nie mogą sprawdzić.

W przypadku zakładów wzajemnych internet jest tylko kanałem dystrybucji i w tym wypadku - jak wskazują - nie ma możliwości oszustwa. Gracz, wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie czy znajomość danej dziedziny, zawiera zakład, a wynik nie jest generowany elektronicznie, tylko zależy od współzawodnictwa czy zdarzenia.

d45gjs6

Zgodnie z projektem, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry. Służby celne będą miały możliwość zapoznania się z danymi telekomunikacyjnymi osób, które organizują nielegalne gry hazardowe oraz w nich uczestniczą. W przypadku podejrzenia, że firma lub osoba popełniała przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, Służba Celna będzie mogła blokować rachunki bankowe.

Projekt określa także warunki eksploatacji automatów i urządzeń do gier, wprowadza systemu rejestracji gości we wszystkich ośrodkach gier oraz audio-wizyjny system kontroli gier w kasynach.

Projekt nowelizacji ustawy został opracowany w związku z koniecznością wprowadzenia do niej przepisów technicznych regulujących obszar gier hazardowych, w tym zakładów wzajemnych.

Uchwalona w listopadzie 2009 r. nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu. Ze względu na obowiązek notyfikowania norm i przepisów technicznych zgodnie z prawem unijnym, przepisy dotyczące tych zagadnień wyłączono do odrębnego projektu. Umożliwiło to przeprowadzenie procesu legislacyjnego i uchwalenie przepisów ustawy o grach hazardowych, które nie podlegały obowiązkowi notyfikacji.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6