Trwa ładowanie...

Powstanie Rejestr Przewoźników Drogowych. Ma poprawić bezpieczeństwo

Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o transporcie drogowym. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję w transporcie drogowym.

Share
Powstanie Rejestr Przewoźników Drogowych. Ma poprawić bezpieczeństwoŹródło: Shutterstock
dsblw1j

Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję.

- Dostęp do aktualnych danych przedsiębiorców poprawi bezpieczeństwo transportui obrotu transportowego poprzez wyeliminowanie nieuczciwych firm oraz stworzy warunki do uczciwej konkurencji przewoźników - podkreślono w ocenie skutków wprowadzanej regulacji.

Jak wyjaśnił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, utworzenie elektronicznego rejestru ma na celu wypełnienie przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej.

- Mamy już cztery lata opóźnienia we wdrażaniu tych przepisów - zaznaczył. Termin wdrożenia unijnych przepisów minął 31 grudnia 2012 r.

dsblw1j

Nowelizacja zakłada, że rejestr zostanie zbudowany na podstawie baz funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu.

Ma on być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GITD i ma się składać z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego; poważnych naruszeń przepisówdotyczących obowiązków lub warunków przewozów drogowych; osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi - do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Utworzony *rejestr *przez punkt kontaktowy zostanie połączony z rejestrami innych państw członkowskich UE, co ma umożliwić wymianę danych między krajami unijnymi.

Dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będą jawne i publicznie dostępne z wyjątkiem danych wrażliwych.

dsblw1j

Natomiast informacje gromadzone w ewidencji poważnych naruszeń oraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi będą udostępniane na wniosek - w niezbędnym zakresie - upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportu drogowego, wojewódzkim komendantom policji, komendantowi głównemu Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych, Głównemu Inspektoratowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

PAP/oprac. BC

dsblw1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsblw1j
dsblw1j