Pożar amerykańskiego terminala LNG. Ceny gazu w Europie mocno w górę

We wtorek ceny gazu na kluczowej dla Europy holenderskiej giełdzie TTF wzrosły o ponad 15 procent. To reakcja na nowe doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące skutków pożaru terminala gazu skroplonego we Freeport w Teksasie. W terminalu tydzień temu wybuchł pożar, a we wtorek jego operator poinformował, że instalacja nie będzie działać znacznie dłużej, niż pierwotnie zapowiadał.

Europejski rynek mocno zareagował na informację o problemach z amerykańskim terminalem (zdjęcie ilustracyjne)
Europejski rynek mocno zareagował na informację o problemach z amerykańskim terminalem (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Getty Images | Feature China/Future Publishing
oprac. TOS

We wtorek wycena kontraktów lipcowych w hubie TTF sięgnęła 97 euro za MWh, po wzroście o 16 proc. Kontrakty z dostawą w sierpniu zdrożały o 15,5 proc., do prawie 98 euro za MWh. Dostawy w kolejnych miesiącach 2022 r. są wyceniane w granicach 100 euro za MWh, po wzroście w granicach 10-14 proc.

Mocna reakcja na pożar w USA

Tak holenderska giełda, która jest punktem odniesienia dla całej Europy, zareagowała na doniesienia zza oceanu. 8 czerwca w terminalu Freeport w Teksasie doszło do wybuchu i pożaru. Początkowo operator instalacji informował, że będzie ona unieruchomiona przez ok. 3 tygodnie. We wtorek firma Freeport LNG poinformowała jednak, że częściowe wznowienie działania nie nastąpi szybciej niż za 90 dni, a pełną moc skraplającą terminal odzyska pod koniec 2022 r.

Terminal Freeport w Teksasie odpowiadał za ok. 9 proc. amerykańskiego eksportu LNG, z dziennymi zdolnościami skraplającymi rzędu 57 mln m sześc. gazu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Musimy się "zaprzyjaźnić" z inflacją? "Do celu nie dojdziemy szybko"

LNG ze Stanów jest kluczowy

Skroplony gaz ze Stanów Zjednoczonych jest dla Europy bardzo ważny, zwłaszcza po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała, że wiele krajów chce uniezależnić się od dostaw do tej pory pozyskiwanych z Rosji. Choć w UE nie ma na razie zgody na embargo na rosyjski gaz, to de facto niektóre kraje już nie sprowadzają go ze wschodu. Tak jest na przykład z Polską, której Gazprom zakręcił kurek za to, że nie przeszła na płatności w rublu.

Polska jesienią ma zacząć pobierać gaz z Norwegii nowym gazociągiem Baltic Pipe, a do tego mocno stawia właśnie na dostawy LNG. W 2021 roku PGNiG podpisała aneks do umowy z amerykańską firmą Venture Global LNG, na mocy którego będzie kupować aż 7,4 mld metrów sześciennych gazu skroplonego rocznie.

Już pod koniec ubiegłego roku, kiedy zapotrzebowanie na gaz rosło, a wraz z nim ceny, wieści na temat dostaw z USA mocno wpływały na ceny gazu w Europie. W grudniu informacja, że 15 tankowców z LNG zmierza w kierunku europejskich portów w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na błękitne paliwo doprowadziła do obniżek cen o kilkadziesiąt procent.

Źródło artykułu:PAP
ceny gazugazlng

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)