Poziom 2 500 pkt silniejszą barierą podażową
Wczorajsza sesja przebiegała pod dyktando kupujących. Notowania kontraktów terminowych otworzyły się z 4-pkt luką hossy.
02.09.2010 08:51
Strona podażowa w ciągu pierwszych 90 minut handlu zdołała zepchnąć wycenę FW20U10 do poziomu 2 416 pkt, jednak obecność połowy białego korpusu z wtorku na poziomie 2 409 pkt dała kupującym pretekst do zatrzymania przeceny i dalsza część sesji przynosiła systematyczne wzrosty.
Kluczową informacją, na jaką wyczekiwał rynek był wskaźnik ISM dla sektora przemysłowego w USA opublikowany o godzinie 16. Odczyt wskaźnika okazał się być lepszy od oczekiwań rynku do stało się pretekstem do zwyżki kursów do poziomu 2 465 pkt (+1,48%) na końcowym fixingu. Sesyjny wolumen obrotu wyniósł 48,9 tys. sztuk.
Sesja środowa, jak można było oczekiwać po udanym wtorku, przebiegała w byczych nastrojach. Na wykresie świecowym pojawiła się druga z rzędu biała świeca, poprzedzona luką hossy, która nie posiada górnego cienia. Taki układ świec i maksimów jest dobrym zwiastunem dla dalszych wzrostów. Istotną barierą podażową jest rejon wyznaczony przez poziomy 2 398 – 2 504 pkt, gdyż kumulują się tam dwa opory: pierwszy z nich to 61,8% zniesienia Fibonacciego sierpniowej fali spadkowej, drugim oporem jest niedomknięta w cenach zamknięcia luka bessy z 11 sierpnia. Krótkoterminowe wskaźniki coraz odważniej rozpędzają się wzrostowo, pomiędzy RSI i Composite Index widoczna jest pozytywna dywergencja, która będzie wspierać wzrosty kursu.
Dodatkowo pozytywna dywergencja ukształtowała się pomiędzy Derivative Oscillator i wykresem FW20U10, co także jest byczym argumentem. Trwające od dwóch sesji odbicie kursów powinno być jeszcze traktowanej, jako ruch korekcyjny względem spadków, ponieważ oscylator trendu – ADX nadal porusza się w strefie poniżej 20 pkt, a ta z kolei informuje o trwającej konsolidacji podatnej na nieoczekiwane i krótkotrwałe zmiany nastrojów. Zdecydowanym argumentem na koncie strony kupującej jest LOP, która w trakcie wczorajszej sesji była dodatnio skorelowana ze zmianami kursów, a to oznacza powrót graczy zajmujących długie pozycje.
BM Banku BPH