Trwa ładowanie...
cit
29-11-2011 06:17

Pożyczkobiorca nie płaci CIT od umorzonej kwoty

Subwencje otrzymane na zakup i późniejsze wytworzenie amortyzowanych środków trwałych są zwolnione z podatku.

Share
Pożyczkobiorca nie płaci CIT od umorzonej kwotyŹródło: Jupiterimages
d2rv86j

Kwota odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości, z której zrezygnował pożyczkobiorca, nie jest kosztem uzyskania przychodu. Tak wynika z dwóch interpretacji łódzkiej Izby Skarbowej.

Spółka zadająca pytanie otrzymała pożyczki z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na wykonanie zadania, w którego efekcie powstał środek trwały przejęty przez nią do amortyzacji. Po kilku miesiącach strony podpisały umowę o umorzenie pożyczki, pod warunkiem że jej kwota zostanie przeznaczona na inne zadanie – budowę sieci wodociągowej.

Fundusz zrezygnował tym samym z ok. 35 proc. pożyczki. Spółka uznała, że nie miała przychodu, a pełna wartość dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych jest dla niej kosztem uzyskania przychodu.

d2rv86j

Organ zgodził się tylko z pierwszą częścią tych poglądów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT wolne od podatku są dotacje i nieodpłatne świadczenia, jeśli dochód jest przeznaczony na nabycie albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych oraz jeśli dokonuje się od nich odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów od tej części ich wartości, która odpowiada kwotom odliczonym od podstawy opodatkowania, albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

d2rv86j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv86j
d2rv86j