Trwa ładowanie...

Praca na część etatu uskrzydla rynek pracy

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin nie cieszy się w Niemczech dobrą opinią. Jednak jak wykazały badania, pozwala ona wielu bezrobotnym powrócić do aktywności zawodowej.

Praca na część etatu uskrzydla rynek pracy
d2wvgdh
d2wvgdh

W 2012 roku, co piąte miejsce pracy w Niemczech było zajęciem na niepełnym etacie. Jak poinformował Instytut Badań Rynku Pracy i Szkolenia Zawodowego (IAB), ogólnie 1/4 Niemców, w tym głównie kobiety (3/4 z nich pracuje w niepełnym wymiarze) zatrudnionych jest na tych zasadach. Nowe miejsca pracy z pensum tygodniowym w wysokości 20 godzin obsadzano w 85 procentach właśnie kobietami.

Według IAB na posadach w niepełnym wymiarze godzin zatrudnia się przede wszystkim bezrobotnych. Osiem procent osób zatrudnionych na część etatu pozostawało wcześniej dłużej niż rok bez pracy. Natomiast na posadach w pełnym wymiarze godzin zatrudnia się tylko 2 procent takich osób.

W ramach pracy w niepełnym wymiarze zatrudnia się także 14 procent osób z tzw. cichych rezerw, czyli osób poszukujących nowego zatrudnienia, lecz niezarejestrowanych jako bezrobotne.

Tymczasem zdaniem badaczy zatrudnienie na część etatu ma swoje zalety. Pozwala nie tylko pogodzić ze sobą zawód z rodziną, lecz także powrócić na rynek pracy.

d2wvgdh

Ryzyko biedy na starość

Badacze ostrzegają jednocześnie przed tym, by powrót na rynek pracy dzięki zatrudnieniu na części etatu nie okazał się pułapką. Bowiem jeśli jest ono na stałe może doprowadzić do niskiej renty i zagrożenia biedą na starość.

Inną wadą takiego systemu jest to, że umowa o pracę w niepełnym wymiarze godzin jest niejednokrotnie zawierana tylko na czas określony. A zatrudniane osoby otrzymują ponadto zajęcie poniżej ich kwalifikacji zawodowych.

AFP/ Aleksandra Jarecka
red. odp. Bartosz Dudek

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh