Trwa ładowanie...
d471hye
granica
21-06-2005 16:30

Pracę sezonową za granicą podejmie ok. 500 tys. osób

Pracę sezonową za granicą podejmie w tym roku około 500 tys. osób, najwięcej w Niemczech i w Wielkiej Brytanii - wynika z szacunków Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Podczas zorganizowanej we wtorek konferencji podano, że Polacy znajdują zatrudnienie w rolnictwie, ogrodnictwie, gastronomii i budownictwie.

d471hye
d471hye

Wiceminister gospodarki i pracy Jacek Męcina powiedział, że w tym roku do pracy za granicą wyjedzie podobna liczba Polaków, jak w roku ubiegłym. Wówczas najwięcej zatrudnionych było w Niemczech (około 300 tys.) i Wielkiej Brytanii (100 tys.). Większość z nich (około 450 tys.) nie korzystała z pośrednictwa agencji.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej ograniczeń w dostępie do rynku pracy nie wprowadziła Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. W przypadku innych państw obowiązują umowy bilateralne, które dopuszczają - jak powiedział wiceminister Męcina - pewnych pracowników lub pewne kategorie osób.

W przypadku osób korzystających z pośrednictwa agencji pracy ministerstwo apeluje o sprawdzanie danych agencji, w tym adresu i wpisu w rejestrze sądowym lub ewidencji działalności gospodarczej, o ustalenie warunków pracy i płacy oraz spisanie umowy przed podjęciem zatrudnienia.

d471hye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471hye