Pracodawcy nie będą zwracać dni wolnych

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy odbierające pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Pracodawcy jednak nie muszą się martwić o przyznawanie dodatkowego wolnego za okres, w którym obowiązywały sporne przepisy

Pracodawcy nie będą zwracać dni wolnych
Źródło zdjęć: © sxc.hu

„Firma nie musi oddawać pracownikom wolnego w innym terminie, jeśli w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 8 października 2012 r. święto przypadło w ich dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (dla większości zatrudnionych jest to sobota)” – czytamy w „DGP”.

Zakwestionowany przepis stracił moc w dniu publikacji orzeczenia w dzienniku ustaw, czyli 8 października 2012 r. Dopiero od tej daty, firmy są zobowiązane do oddawania pracownikom czasu wolnego, jeśli święto przypadnie w ich dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

– Wyroki nie działają wstecz. Orzeczenie może być jedynie podstawą wznowienia postępowań na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji – powiedział na łamach „DGP” dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli więc musimy pracować w dzień wolny od pracy (ale nie w niedzielę), firma musi nam oddać jeden dzień wolnego w innym terminie. Jeśli pracodawca nie dostosuje się do zmian wynikających z orzeczenia TK, pracownicy powinni starać się o wypłatę wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

(JK)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (178)