Trwa ładowanie...

Pracownicy socjalni protestują. Wypłata 500+ zagrożona

Pracownicy socjalni grożą strajkiem. Jeśli dojdzie do protestu, kolejki po świadczenia będą dłuższe. Opóźnione mogą być wypłaty pieniędzy z programu 500+.

Share
Pracownicy socjalni protestują. Wypłata 500+ zagrożona
Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
dh0b6bm

Od poniedziałku do piątku trwał "czarny tydzień w pomocy społecznej". Część budynków była oflagowana, odbywały się też lokalne manifestacje. Urzędnicy demonstrowali też swoje niezadowolenie z niskich pensji, przychodząc do pracy z przypinkami informującymi o proteście.

Jeśli to nie pomoże, będzie strajk włoski, generalny lub masowa rezygnacja z pracy służb społecznych - czytamy w "Super Expressie". A to oznaczałoby kłopoty z wypłatami świadczeń. I tak, np. wypłaty z 500+ byłyby opóźnione lub nawet niezrealizowane, bo nie byłoby komu sprawdzać wniosków o świadczenia.

Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, w liście do minister Elżbiety Rafalskiej napisał: "Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób w gminach z informacją o przyczynach protestu, a także informacją o planowanym jego zaostrzeniu, które bezpośrednio przełoży się na ciągłość udzielanej pomocy".

dh0b6bm

Jak dodaje "Super Express", trudno się dziwić rozgoryczeniu pracowników, kiedy bywa, że świadczenia wypłacane jednej rodzinie są wyższe od ich pensji.

Zobacz także: "Gigantyczne nieporozumienie". Emocje w programie "Money. To się liczy"

Niedawno minister Rafalska chwaliła się, że do rodzin uczestniczących w programie Rodzina 500 Plus trafiło 57,8 mld zł. Pieniądze te rozdysponowano między 2,46 rodzin i 3,75 mln dzieci.

dh0b6bm

Program 500 Plus obejmuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i każde następne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o odpowiednio niskim dochodzie mogą liczyć także na świadczenia dla pierwszego dziecka. Muszą spełnić kryteria dochodowe, które wynoszą 800 zł miesięcznie netto, lub 1200 zł w przypadku dziecka dotkniętego niepełnosprawnością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh0b6bm

Podziel się opinią

Share
dh0b6bm
dh0b6bm