Trwa ładowanie...
d3zvphi

Premier chce zmian w konstytucji, ale wejście do EMU po referendum (opis)

26.03. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk rozważa konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie dostowania konstytucji do przyjęcia euro, deklaruje jednak, że samo wejście do...

d3zvphi
d3zvphi

26.03. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk rozważa konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie dostowania konstytucji do przyjęcia euro, deklaruje jednak, że samo wejście do strefy euro byłoby możliwe dopiero po uzyskaniu zgody obywateli w referendum, tak jak chce tego Prawo i Sprawiedliwość.

"Nie słyszałem o takich negocjacjach (między PO a PiS ws. referendum na temat przyjęcia euro - PAP). Sam temat jest bardzo interesujący i nie ulega wątpliwości, że ponieważ w niedalekiej przeszłości PiS proponował, żeby to w referendum rozstrzygać przystąpienie do strefy euro, to byłbym absolutnie za tym, gdybyśmy znaleźli porozumienie w Sejmie na rzecz zmiany konstytucji, po to żeby wpisać w konstytucji, że o ostatecznym przystąpieniu do strefy euro można zdecydować w referendum" - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej.

"Nie mam nic przeciwko temu z oczywistych względów: mniej ludzi trzeba w referendum na rzecz wejścia do strefy euro, niż ludzi głosujących w wyborach na rzecz uzyskania większości konstytucyjnej w parlamencie" - dodał.

Premier zadeklarował także, że jest gotowy rozpocząć w sprawie zmiany konstytucji umożliwiającej przyjęcie euro konsultacje z klubami parlamentarnymi.

d3zvphi

"Uważam, że pojawi się taki moment dość szybko, że dla Polski będzie niezwykle opłacalne, a nawet będzie oznaczało być albo nie być, czy wejdziemy do strefy euro czy nie. Moim zdaniem ten moment nastąpi najpóźniej pod koniec tego dziesięciolecia, tzn. to będzie moment, który będzie oznaczał, że bycie w strefie euro będzie oznaczało bycie w Unii Europejskiej" - powiedział Tusk.

"W tym momencie kluczowym wolałbym, żeby Polska mogła korzystać, możliwie swobodnie, z prawa głosu obywateli. Blokada konstytucyjna może być zbyt sztywnym gorsetem. (...) być może rozpoczniemy takie konsultacje ze wszystkimi klubami: czy jest zgoda na zmianę konstytucji i wpisanie, że można wejść do strefy euro, ale rozumiem, że warunkiem dla opozycji będzie ponowne referendum. To ja byłbym za" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

d3zvphi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zvphi