Trwa ładowanie...

Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludzi (WIDEO)

Pełne oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia byłoby zyskiem dla
państwa, ale stratą dla ludzi

Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludzi (WIDEO)Źródło: Grzegorz Jakubowski
dee0tfu
dee0tfu

Pełne oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia byłoby zyskiem dla państwa, ale stratą dla ludzi - ocenił premier Donald Tusk, który w poniedziałek uczestniczy w "Forum dla Rodziny" w Poznaniu.

Premier odpowiadał w ten sposób na pytanie dziennikarzy, jak zachęcić młode kobiety do rodzenia dzieci, skoro wiele z nich pracuje na umowach zlecenia czy o dzieło, od których nieodprowadzane są składki chorobowe, a co za tym idzie nie mają one prawa np. do rocznego urlopu rodzicielskiego.

"Mówimy tak naprawdę o dylemacie, który polega na tym, że państwo może zdecydować - możemy podjąć taką decyzję zgodnie z oczekiwaniami niektórych np. związków zawodowych - i oskładkujemy wszystkie formy zatrudnienia. Ale w naszej ocenie będzie to ze stratą dla ludzi, którzy zdecydowali się na takie, a nie inne formy zatrudnienia" - powiedział premier.

dee0tfu

"Z punktu widzenia państwa, budżetu państwa oczywiście lepiej byłoby oskładkować, ozusować, opodatkować wszystkie formy wynagrodzeń" - dodał Tusk. "Ale my dobrze wiemy, że z punktu widzenia tych, którzy korzystają z tych - oczywiście kalekich, ułomnych - form zatrudnienia (...) w bardzo wielu wypadkach oznaczałoby to utratę w ogóle miejsca pracy albo wyraźne obniżenie wynagrodzenia" - ocenił premier.

Podkreślił, że jest on oczywiście za tym, żeby każde wynagrodzenie było formą zabezpieczenia socjalnego, jak przyszła emerytura czy np. możliwości korzystania z urlopu.

"Ale dziesięć razy musimy się jeszcze wspólnie zastanowić nad tym, czy w czasie, kiedy bezrobocie jest tak wysokie, czy to nie jest zbyt ryzykowne dla obywateli. Bo z punktu widzenia państwa byłaby tylko korzyść przy zastosowaniu oskładkowania wszystkich form, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby ludzie nie stracili pracy" - powiedział Tusk.

Do zasiłku macierzyńskiego mają prawo wszystkie matki, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Tym samym mogą z niego skorzystać nie tylko kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale też pracujące w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS, a także matki prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie ma możliwości uzyskania zasiłku przy umowie o dzieło.

MA

dee0tfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee0tfu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj