Trwa ładowanie...

Prezydent: chcemy ułatwiać prowadzenie firm rodzinnych

Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie takich firm.

Prezydent: chcemy ułatwiać prowadzenie firm rodzinnychŹródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d4ae131
d4ae131

W Pałacu Prezydenckim zorganizowano - w ramach Forum Debaty Publicznej - konferencję "Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych".

- Bardzo się cieszę, że jest wola rozmawiania o sprawach, które pasują do dwóch zagadnień ważnych dla mnie strategicznie w czasie mojej prezydentury: rodziny i przedsiębiorczości rozumianej jako szczególna troska wobec małych i średnich przedsiębiorstw - mówił prezydent, otwierając konferencję.

Podkreślił, że firmy rodzinne w warunkach polskich to przede wszystkim mały biznes. - Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że wracamy do dobrych tradycji, kiedy to istniały w Polsce wielkie firmy rodzinne, które wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze - dodał.

Komorowski zaznaczył, że dla sukcesu gospodarczego ważna jest głęboka motywacja. - Tą motywacją w działalności biznesowej zawsze są pieniądze, ale pieniądze mogą być różne. Pieniądze mogą i powinny być tylko częścią motywacji. Powinna być motywacja o wiele dalej idąca: szukania bezpieczeństwa własnego, własnej rodziny, bezpieczeństwa rodzin pracowników. To jest też problem aspiracji i ambicji, aby prowadząc firmę, dostrzegać, że pieniądze jeszcze nie są wszystkim, że to, co zrobimy z tymi pieniędzy, z firmą - to jest to wielkie wyzwanie - mówił.

d4ae131

- Myślę, że wśród tych motywacji ważna jest motywacja związana z wola trwania ponad pokolenie, ponad swoje własne życie - dodał prezydent.

Zauważył, że prowadzenie firmy rodzinnej może również lepiej motywować do dbania o jej dobre imię - szczególnie, jeśli firmowana jest nazwiskiem właścicieli.

- Jestem pewien, że ta motywacja jest nie do zastąpienia. I w tym kryje się znaczna część sukcesu firm rodzinnych - wyzwala myślenie o firmie w dłuższej perspektywie, z wolą zadbania o to, by się rozwijała i działania bezpiecznie - przekonywał.

Komorowski zwrócił uwagę, że obecnie firm rodzinnych jest to już w Polsce ponad milion i one mają swój ogromny udział w PKB, w liczbie oferowanych miejsc pracy i w sukcesie gospodarczym kraju.

d4ae131

Mówił również o konieczności polepszania warunków funkcjonowania dla firm rodzinnych. - Mamy świadomość, że jest potrzeba dalszego reformowania ładu gospodarczego właśnie pod kątem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Komorowski. Wskazał m.in. na system podatkowy i kodeks pracy, przypomniał, że jego kancelaria już rozpoczęła szereg prac w tym kierunku, m.in. skierowała do Sejmu nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która - w jego ocenie - ułatwi rozwiązywanie wielu problemów. Wskazał również na przygotowaną przez kancelarie tzw. zieloną księgę dotyczącą rekomendacji związanych z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa.

d4ae131
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ae131