Prezydent podpisał nowelę o zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej
Prezydent podpisał w środę nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej,
która umożliwia otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów wspólnie z
internistami. Dotychczas prowadzić praktykę POZ mogli tylko lekarze ze specjalizacją z medycyny
rodzinnej.
"Przedmiotowa ustawa wprowadza zmiany w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, umożliwiając udzielanie świadczeń zdrowotnych nie tylko przez lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej, odbywających szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie lub posiadających specjalizację II stopnia z medycyny ogólnej, jak stanowi dotychczasowy art. 5 pkt 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, lecz także przez pediatrów i internistów" - podkreślono w komunikacie na stronie prezydenta.
Według resortu zdrowia dzięki tej zmianie więcej lekarzy pracować będzie w podstawowej opiece zdrowotnej. Rodzice czy opiekunowie dziecka będą zaś mogli wybrać, czy ich dzieckiem w POZ zajmuje się lekarz rodzinny czy pediatra.
Resort uważa, że w przypadku utworzenia praktyki POZ wspólnie przez internistę i pediatrę, nie będzie dochodziło do takich sytuacji, że pediatrzy leczą dorosłych, a interniści - dzieci. W ustawie jest bowiem zapis, że lekarze ci w ramach POZ mają wykonywać obowiązki w zakresie swych kompetencji.
Do tej pory warunkiem otworzenia praktyki podstawowej opieki zdrowotnej było ukończenie przez lekarza specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogli interniści oraz pediatrzy, ale tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast - jak wielokrotnie podkreślał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - młodzi lekarze pediatrzy mogli być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub szpitala.
Ponadto w myśl nowych przepisów, w ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy (obecnie 2 razy) bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ. Według noweli pacjenci w deklaracji dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej wybierać będą nie tylko lekarza, pielęgniarkę i położną ubezpieczenia zdrowotnego - jak dotychczas, ale także świadczeniodawcę, czyli przychodnię lub gabinet, które mają umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie POZ.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
(AS)