Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał nowelę ustawy okołobudżetowej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy okołobudżetowej na 2013 r. - podała w czwartek prezydencka kancelaria. Głównym celem zmian jest ograniczenie wydatków budżetowych zaplanowanych na br.

Prezydent podpisał nowelę ustawy okołobudżetowejŹródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d3rhx83
d3rhx83

"Podstawowym celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych do ograniczenia wydatków budżetowych zaplanowanych na 2013 r. oraz rozdysponowanie zaplanowanych rezerw celowych w terminach innych niż wynikające z przepisów ogólnych" - napisano w komunikacie.

Dodano, że wprowadzane zmiany ściśle wiążą się z nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej i znajdują swoje odzwierciedlenie w kwotach ujętych w tej ustawie. "W związku z powyższym ustawa ma charakter czasowy i odnosi się wyłącznie do roku 2013" - zaznaczono.

Zmiany zawarte w nowelizacji dotyczą pięciu kwestii. "Po pierwsze, przewiduje się uelastycznienie przeznaczenia środków Krajowego Funduszu Drogowego poprzez wprowadzenie przepisu, w myśl którego w 2013 r. z tego Funduszu będą mogły być finansowane nie tylko remonty, ale również przebudowy dróg krajowych realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, do łącznej wysokości 165 mln zł" - wskazano w komunikacie kancelarii.

Kolejna zmiana dotyczy zawieszenia obowiązywania przepisu dotyczącego tzw. wydatków sztywnych na finansowanie potrzeb obronnych Polski. "Ustawa stanowi, że w roku 2013 na finansowanie tych potrzeb przeznacza się z budżetu państwa kwotę w wysokości 28 mld 252 mln 277 tys. zł" - wyjaśniono.

d3rhx83

Trzecia zmiana mówi, iż w br. zawiesza się przepis nakazujący waloryzację dotacji na dofinansowanie zadań projakościowych w systemie szkolnictwa wyższego.

"Po czwarte, zawiesza się obowiązywanie przepisu ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego, w myśl którego wydatki związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem, ochroną i zarządzaniem infrastrukturą transportu lądowego, finansowaną lub dofinansowaną przez ministra właściwego do spraw transportu, ustala się w ustawie budżetowej w wysokości nie niższej niż 18 proc. planowanych na dany rok wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych" - napisano. Dodano, że ustawa stanowi, iż w 2013 r. wydatki na wskazane cele wynoszą 4 mld 750 mln 905 tys. zł.

Ostatnia zmiana obejmuje wydłużenie terminów rozdysponowania dwóch rezerw celowych. "W myśl obowiązujących regulacji podziału rezerw celowych dokonuje się nie później niż do dnia 15 października, natomiast właściwi ministrowie lub inni dysponenci części budżetowych występują do ministra finansów o podział tych rezerw do 30 września. Na mocy przedłożonej ustawy terminy te wydłuża się odpowiednio do 25 listopada 2013 r. i 15 listopada 2013 r." - czytamy.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

d3rhx83
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rhx83