Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał ustawę o pomocy dla przedsiębiorstw w kryzysie

Prezydent podpisał ustawę o ochronie miejsc pracy w firmach, które odczują
skutki kryzysu. Uchwalona 11 października przez Sejm rządowa ustawa zakłada, że firmy, których
obroty spadły w ciągu pół roku przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju
ekonomicznego.

Share
Prezydent podpisał ustawę o pomocy dla przedsiębiorstw w kryzysie
Źródło: newspix.pl
d1brwwk

Prezydent podpisał ustawę o ochronie miejsc pracy w firmach, które odczują skutki kryzysu. Uchwalona 11 października przez Sejm rządowa ustawa zakłada, że firmy, których obroty spadły w ciągu pół roku przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego.

Ogłoszenie przestoju pozwoli obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.

Przedsiębiorca, który wprowadzi instytucję przestoju ekonomicznego, będzie mógł ubiegać się na jego czas o dofinansowanie wynagrodzeń i opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników. Pracownikom przysługiwać będzie wówczas wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawca będzie mógł także otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkoleń dla pracowników.

d1brwwk

Instytucję przestoju można będzie wprowadzić na podstawie układu zbiorowego pracy lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Rząd zakłada, że jeszcze w tym roku przeznaczy na realizację ustawy 200 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i 50 mln zł z Funduszu Pracy.

Ustawa ma mieć bezpośrednie zastosowanie przez rok - do końca czerwca 2014 r. Po tej dacie przewidziany w niej mechanizm ochrony miejsc pracy będzie uruchamiany rozporządzeniem rządu, jeśli stopa krajowego bezrobocia będzie równa lub wyższa niż 7 proc.

(AS)

d1brwwk

Podziel się opinią

Share
d1brwwk
d1brwwk