Prezydent podpisał ustawę upraszczającą sprawozdania finansowe

Ponad 30 tys. najmniejszych firm będzie mogło zaoszczędzić
na uproszczeniu sprawozdań finansowych - prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, dzięki
której możliwe będzie sporządzanie skróconego sprawozdania finansowego przez mikro
przedsiębiorstwa.

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą sprawozdania finansowe
Źródło zdjęć: © IAN LANGSDON / POOL / AFP

Kancelaria głowy państwa poinformowała o podpisaniu nowelizacji ustawy o rachunkowości we wtorek 5 sierpnia 2014 r. To implementacja do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 2013 r., która wdraża uproszczenia w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek mikro.

Podmioty te będą uwzględniały w sprawozdaniu jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Zniesiono również obowiązek sporządzania informacji dodatkowych oraz sprawozdania z działalności, ale pod warunkiem, że niektóre dane będą ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu. Chodzi tu m.in. o: kwoty wszelkich zobowiązań finansowych, w tym gwarancji i poręczeń.

Według unijnej dyrektywy jednostki mikro to spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły dwóch z trzech kryteriów: suma bilansowa w wysokości 1,5 mln zł, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów w wysokości 3 mln zł, przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym - 10 osób.

Zgodnie z nowelizacją z uproszczeń sprawozdawczości, począwszy od sprawozdań za rok 2014, będą mogły skorzystać także stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze oraz inne tego typu podmioty.

Nowela przewiduje ponadto rozszerzenie katalogu jednostek mikro m.in. na osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1,2 mln euro i nie więcej niż 2 mln euro za poprzedni rok obrotowy.

(AS)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)