Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o Lasach

Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o Lasach Państwowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Ustawa zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł; środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.
Share
Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o Lasach
Źródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d3irv0s

Ustawa została uchwalona przez Sejm 24 stycznia 2014 r. głosami koalicji rządowej. Opozycja krytykowała rządowy projekt.

Według nowych przepisów Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna.

Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

d3irv0s

Nowelizacja ujednolica zasady gospodarki finansowej w Lasach. Zakłada ona, że zasady rachunkowości dla wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych ustalać będzie dyrektor generalny, podczas gdy dotychczas zasady te mogły być ustalane również przez nadleśniczych.

Zachowana została natomiast regulacja, zgodnie z którą Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów.

Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy planów urządzenia Lasu, które zawierają jego opis i ocenę, a także cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d3irv0s

Podziel się opinią

Share
d3irv0s
d3irv0s