Trwa ładowanie...
minister rolnictwa

Prezydent powołał Marka Sawickiego na ministra rolnictwa

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek Marka Sawickiego (PSL) na ministra rolnictwa.

Share
Prezydent powołał Marka Sawickiego na ministra rolnictwa
Źródło: Fotolia
d14zasp

Sawicki zastąpił na tym stanowisku swojego partyjnego kolegę Stanisława Kalembę, który podał się do dymisji w czwartek w związku z problemami dotyczącymi afrykańskiego pomoru świń.

Sawicki był ministrem rolnictwa w obu gabinetach koalicyjnego rządu PO-PSL; sprawował tę funkcję w pierwszym rządzie Donalda Tuska w latach 2007-2011; pozostał na stanowisku po powołaniu nowego rządu jesienią 2011 r. Został odwołany w końcu lipca 2012 r. Powodem była afera z tzw. taśmami PSL, na których szef kółek rolniczych Władysław Serafin rozmawiał z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa. Sawicki wówczas złożył dymisję.

W ocenie premiera Donalda Tuska, Sawicki jest właściwym kandydatem, "jeśli chodzi o umiejętność podejmowania szybkich i twardych decyzji", a obecna sytuacja, związana ze skutkami wystąpienia w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń, wymaga energicznego zarządzania.

Sawicki w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że najważniejszym jego zadaniem po rozpoczęciu pracy na stanowisku ministra będzie doprowadzenie do skupu mięsa ze strefy buforowej.

d14zasp

Podziel się opinią

Share
d14zasp
d14zasp