Problem ponad miliona Polaków. Nie załatwią żadnej sprawy przez miesiąc

Ponad milion Polaków nie wymieniło dowodów osobistych, które straciły ważność. Ich brak może słono kosztować, a oczekiwanie na nowy to nawet 30 dni.

Problem ponad miliona Polaków. Nie załatwią żadnej sprawy przez miesiąc
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Marcin Lis
oprac. Marcin Lis

06.01.2018 13:09

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat, zmieniły dane osobowe zawarte w dokumencie, albo dowód został zgubiony lub skradziony. Wniosek złożyć muszą jednak przede wszystkim ci, których dokumenty tracą ważność. Dla tej ostatniej grupy Ministerstwo Cyfryzacji na stronie internetowej obywatel.gov.pl zamieściło specjalne ostrzeżenie. Urzędnicy przypominają w nim, że wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego należy złożyć "co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności".

30 dni czekania

Dokładnie 30 dni wynosi maksymalny czas oczekiwania na wydanie nowego dokumentu. Stąd, jeśli ktoś ma nieważny dowód od końca ubiegłego roku i wniosek złoży w najbliższym możliwym terminie, np. 8 stycznia, będzie musiał radzić sobie bez dokumentu przez kolejny miesiąc.

A brak ważnego dowodu osobistego to nie tylko problem praktyczny – niemożliwym stanie się załatwienie spraw w urzędach czy bankach – ale także poważne ryzyko finansowe. Istnieje bowiem w polskim prawie przepis, który umożliwia nałożenie do 5 tys. zł mandatu na osobę, która nie posiada ważnego dowodu osobistego.

Jak złożyć wniosek

Procedura złożenia wniosku o wydanie dokumentu nie jest skomplikowana. Wciąż głównym sposobem jest wizyta w urzędzie z kompletem dokumentów (poza formularzem wniosku trzeba mieć ze sobą odpowiednie zdjęcia oraz inny dokument potwierdzający tożsamość, o ile był wydany). Nie jest to jednak jedyna forma składania wniosku – można złożyć go online. O ile posiadamy profil zaufany (jego założenie wymaga wizyty w urzędzie). Ostatnią z możliwości, która zarezerwowana jest dla osób niepełnosprawnych lub chorych, stanowi wizyta urzędnika w domu. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, a według informacji Ministerstwa Cyfryzacji, urzędnicy przeprowadzą obywatela przez całą procedurę.

Według oficjalnych informacji problem braku ważnego dowodu osobistego dotyczył niemal 1,1 mln Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)