Trwa ładowanie...

Produkujemy mniej śmieci, ale gorzej je utylizujemy

Choć Polacy produkują mniej śmieci niż obywatele innych krajów Europy, to także i mniej wykorzystują je ponownie - pisze "Puls Biznesu", powołując się na dane Eurostatu.

Share
Produkujemy mniej śmieci, ale gorzej je utylizujemy
Źródło: JACQUES DEMARTHON / AFP
dh8icfu

W Polsce na wysypiska trafia aż 73 proc. śmieci, do spalarni tylko 1 proc., a na kompost 8 proc., zaś recyklingiem obejmuje się 18 proc. - wynika ze statystyk opublikowanych w 2012 r.

I choć z nowszych danych będzie zapewne wynikać, że mniej naszych odpadów ląduje na wysypisku - czemu sprzyja nowy system zagospodarowania śmieci z 2013 r. - to zmiany będą powolne, podobnie jak było to w tzw. starej UE - zauważa "PB".

Mimo wszystko nie jesteśmy najgorsi w Europie. Gorzej wygląda sytuacja w Rumunii, Bułgarii, państwach bałtyckich, a także w Grecji, na Cyprze i Malcie.

Z kolei na zachodzie kontynentu chociaż wytwarza się tam więcej odpadów, to więcej też trafia do recyklingu czy na kompost.

Recykling najpopularniejszy jest w Niemczech (45 proc.), Belgii (40 proc.), Słowenii (39 proc.), Irlandii (35 proc.) i Holandii (33 proc.). Z kolei liderem wśród krajów kompostujących odpady jest Austria (40 proc.).

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu