Prof. Bulska z UW: Nowela norm laboratoriów umożliwi lepsze decyzje biznesowe
Warszawa, 03.04.2017 (ISBnews) - Wprowadzenie w nowelizacji akredytacji laboratoriów wymogu umiejętności eksperckiej oceny wyniku badania i oceny jego ryzyka przez laboratoria w ostateczności przełoży się na lepsze decyzje biznesowe, administracyjne lub konsumenckie, uważa dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr. Ewa Bulska.
03.04.2017 10:48
"Indywidualny konsument korzysta w sposób pośredni z wyników laboratoryjnych. Widzi np. na etykiecie skład danego produktu, widzi na etykiecie leku jaki jest skład substancji czynnej. Powinien w sposób pośredni z tej noweli bardzo skorzystać, dlatego że te wyniki - nie chce powiedzieć że będą bardziej wiarygodne bo laboratoria są na bardzo wysokim poziomie i można mieć zaufanie do ich wyników - natomiast wraz z nowelizacją norm pojawi się porównanie ich z wymaganiami, ze specyfikacją. To jest nowość i coś nad czym musimy obecnie pracować" - powiedziała prof. Bulska w rozmowie z ISBnews.tv podczas debaty eksperckiej zorganizowanej przez Polskie Centrum Akredytacji, Centrum Adama Smith'a i ISBnews nt. znowelizowanych wymagań normy ISO/IEC 17025 i ogólnych kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.
Zaznaczyła, że jeżeli laboratorium będzie miało umiejętność ekspercką oceny wyniku badania i oceny jego ryzyka to w ostateczności przełoży się to na lepsze decyzje biznesowe, administracyjne lub konsumenckie.
"Chodzi o takie informacje, które się pojawiają w prasie, czy opracowania fachowe lub publicystyczne, np. czy dany produkt jest sfałszowany, czy chemia niemiecka jest lepsza czy nie, czy lek tego lub innego producenta jest lepszy ze względu np. na skład krystalograficzny. Ta wiedza będzie bardziej dostępna i w dalszym przełożeniu indywidualny konsument też skorzysta na tej nowej działalności laboratoriów" - wskazała dyrektor wydziału UW.
Na polskim rynku działa ponad 1,4 tys. laboratoriów badawczych i wzorcujących. Przygotowania laboratoriów do wprowadzenia nowelizacji normy akredytacyjnej mają zacząć się od września bieżącego roku i potrwać przez kolejne trzy lata. Eksperci biorący udział w debacie podkreślali, że kluczową zmianą w nowelizacji jest konieczność posiadania kompetencji oceny ryzyka wyniku badania laboratoryjnego. Nowela wprowadzi również min. konieczność procesowego funkcjonowania laboratoriów i umożliwi korzystania z leasingu jako formy finansowania aktywów jak sprzęt, czy przestrzenie laboratoryjne. Laboratoria mają same wnioskować o akredytację do działania według znowelizowanych norm.
Tadeusz Matras, przedstawiciel Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) - jednostki akredytującej i nadzorującej laboratoria w Polsce, podkreślał, że nadchodząca we wrześniu nowelizacja normy akredytacyjnej dla laboratoriów badawczych i wzorcujących ISO/IEC 17025 wprowadzi m.in. konieczność szacowania poziomu ryzyka przy przedstawianiu stwierdzeń zgodności wyników z wymaganiami lub normatywami. W jego ocenie, wzmocni to konkurencję na rynku laboratoriów w Polsce, ale też przyczyni się do zwiększenia rzetelności i przydatności do zamierzonego zastosowania wydawanych wyników przez laboratoria badawcze i wzorcujące dla firm, instytucji państwowych oraz społeczeństwa.
(ISBnews)