Program 500+ polepszył sytuację rodzin w pieczy zastępczej
W Gorzowie Rafalska zwracała uwagę na wpływ programu 500+ na funkcjonowanie w naszym kraju pieczy zastępczej. Zaznaczyła, że pozytywnych trendów nie przypisuje jedynie świadczeniu 500+, ale także dobrej pracy asystentów rodziny.
Program Rodzina 500+ ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie w Polsce pieczy zastępczej - ocenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak wskazała, ponad 48 tys. dzieci objętych tą formą opieki otrzymało wsparcie.
W poniedziałek w Gorzowie Wlkp. Rafalska wzięła udział w spotkaniu podsumowującym funkcjonowanie programu 500+ i innych elementów polityki rodzinnej na poziomie woj. lubuskiego. Jak mówiła, takie spotkania odbywają się w całym kraju i służą przygotowaniu informacji o realizacji założeń polityki rodzinnej, którą do końca marca jej resort ma przestawić rządowi.
W Gorzowie Rafalska zwracała uwagę na wpływ programu 500+ na funkcjonowanie w naszym kraju pieczy zastępczej. Zaznaczyła, że pozytywnych trendów nie przypisuje jedynie świadczeniu 500+, ale także dobrej pracy asystentów rodziny.
- Poprawiła się jakość życia, sytuacja materialna rodzin w pieczy zastępczej. W największym stopniu - rodzin spokrewnionych, poprawił się ich status materialny. Po drugie zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania pieczą zastępczą, czego nie było w ostatnim czasie. Czyli jeśli rodzina wie, że poza zajmowaniem się dziećmi dodatkowo nie będzie się borykała z sytuacją materialną, wiązaniem końca z końcem, to sytuacja jest lepsza. Równocześnie zaobserwowaliśmy spadek liczby dzieci kierowanych do pieczy zastępczej, co by wskazywało na to, że poprawia się sytuacja w ich biologicznych rodzinach - powiedziała Rafalska.
- Poza pieczą zastępczą, na tych spotkaniach mówimy o innych świadczeniach, w tym świadczeniach rodzinnych, a więc wypłacanych zasiłkach rodzinnych, które w 2016 r. wzrosły, ale wzrosły, bo też wzrosło kryterium dochodowe. Część osób korzystało dodatkowo z tego świadczenia, ponieważ podczas składania wniosku o 500+ dowiadywała się, że taki system, mniejszego kwotowo wsparcia, równolegle też będzie funkcjonował i składały wniosek. Poddajemy też ocenie mechanizm złotówka za złotówkę - dodała minister Rafalska.
W Lubuskiem na świadczenia w ramach programu 500+ wypłacono prawie 431 mln zł. W miesiącu średnio ponad 94 tys. dzieci z 63 tys. rodzin otrzymuje takie wsparcie. Z kolei 16 tys. rodzin pobierało miesięcznie świadczenie wychowawcze na jedynaków, zaś ponad 5 tys. na dziecko niepełnosprawne.
W ocenie wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka w regionie zakładane efekty programu sprawdzają się. Mówił, że z jednej strony pieniądze pomagają rodzinom w wychowywaniu dzieci, a z drugiej mają pozytywny wpływ na demografię.
- Z danych z lubuskich szpitali, biorąc cały rok to mamy wzrost urodzeń dzieci o ponad 1 proc., ale to jest optymistyczne, że drugie półrocze jest wyższe niż pierwsze, a najbardziej optymistyczna informacja potwierdzająca działanie tego programu w tym zakresie, to jest to, że biorąc styczeń do stycznia mamy prawie 10 proc. wzrost urodzeń w woj. lubuskim - powiedział Dajczak.
W Lubuskiem w 2016 r. wsparciem w ramach programu Rodzina 500+ zostało objętych 51 proc. dzieci do 18 roku życia. Na wsi odsetek ten wynosił 56 proc., w gminach miejskich 47 proc., a w miejsko - wiejskich 53 proc.
Według urzędników wojewody lubuskiego program Rodzina 500+ ma wpływ na cały system pomocy społecznej, czego dowodem może być spadek liczby osób objętych świadczeniami.
- Ponad 6 tys. osób mniej. Zaznaczam, że w 2015 roku wzrosły kryteria, a więc doszły nam nowe rodziny do systemu, a mimo to obserwujemy spadek. Najbardziej dynamiczny ten spadek jest na przykładzie rodzin z dziećmi, w tym wielodzietnych i niepełnych - powiedziała dyr. Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Grażyna Jelska.