Trwa ładowanie...

Program "Rodzina 500 plus". Szydło: To najważniejsze wspólne wyzwanie

Premier zadeklarowała, że jej rząd "będzie zawsze cedował zadania", wyposażając samorządy w odpowiednie środki finansowe.

Program "Rodzina 500 plus". Szydło: To najważniejsze wspólne wyzwanieŹródło: Eastnews, fot: REPORTER
d49sj17
d49sj17

- Najważniejsze wspólne wyzwanie, które w tej chwili jest przed nami, to realizacja sztandarowego programu rządu "Rodzina 500 plus" - powiedziała premier Beata Szydło na wtorkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Tym bardziej potrzebna jest nam współpraca i wspieranie się w tym działaniu, wyciąganie wniosków na każdym etapie realizacji programu - dodała. Zapowiedziała, że program "Rodzina 500 plus", "w najbliższym czasie" zostanie przyjęty przez rząd.

Premier podziękowała samorządowcom za uwagi, które podnosili w trakcie konsultacji. - Dziękuję za to, że tak aktywnie państwo uczestniczyliście na etapie konsultowania tego programu, w rozmowach, debatach. Te uwagi są bardzo wnikliwe, będziemy je wszystkie analizować i na pewno pomogą nam w tym, żeby wprowadzenie programu przebiegało sprawnie i żeby główny cel, czyli wsparcie rodzin, był bez przeszkód realizowany - zaznaczyła. Jak oceniła, samorządy są bardzo ważnym elementem realizacji programu "Rodzina 500 plus".

Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.

d49sj17

- Samorząd jest tym środowiskiem, który na co dzień musi borykać się z najpoważniejszymi problemami, które dotyczą ludzi - powiedziała szefowa rządu. Jak oceniła, niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem.

- Bardzo często w pracach finansowych podkreślane jest to, że kolejne zadania cedowane są na samorząd bez zabezpieczenia finansowego, tak naprawdę powoduje to nie tylko problemy organizacyjne, ale też finansowe. Na pewno ta zła praktyka nie powinna mieć dłużej miejsca - powiedziała szefowa rządu.

Premier zadeklarowała, że jej rząd "będzie zawsze cedował zadania", wyposażając samorządy w odpowiednie środki finansowe.

Komisja we wtorek zebrała się na pierwszym posiedzeniu po powołaniu rządu Beaty Szydło. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak wręczył nominacje nowym członkom komisji i zapowiedział, że będzie się ona zbierać w siedzibie MSW, a nie - jak dotąd - w kancelarii premiera.

d49sj17

Trwająca od październikowych wyborów parlamentarnych przerwa w działalności komisji stała się powodem krytyki ze strony opozycji. Poseł PO Andrzej Halicki mówił w ubiegłym tygodniu, że rząd "ignoruje ustawowy wymóg konsultacji". Dodał, że trakcie 11 lat istnienia komisji był tylko jeden okres, kiedy ona nie działała. - To przypadkowo było 10 miesięcy tego rządu, w którym premierem był Jarosław Kaczyński (w latach 2006-07) - zaznaczył były minister Administracji i Cyfryzacji.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania UE i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska.

d49sj17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49sj17