Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego - co proponuje kandydat opozycji?

Program wyborczy kandydata opozycji na urząd prezydencki długo pozostawał tajemnicą. Jak Polska zmieniłaby się po jego kadencji? Postanowiliśmy przyjrzeć się planom Rafała Trzaskowskiego na prezydenturę.

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego - co proponuje kandydat opozycji?
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images
oprac. JSA

03.07.2020 17:07

Rafał Trzaskowski - program wyborczy kandydata opozycji

Rafał Trzaskowski długo zwlekał z prezentacją kompletnego programu wyborczego na wybory 2020. Podczas spotkań z wyborcami poruszał co prawda kwestie natury programowej, jednak ostateczny kształt jego planu wyborczego poznaliśmy dopiero na 3 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Dla Trzaskowskiego priorytetem państwa, szczególnie w dobie kryzysu, ma być pomoc ludziom. Kandydat opozycji planuje także zaproponować przeforsowanie tzw. ustawy skromnościowej.

- Nowa polityka, którą proponuję, pomoże zbudować sprawiedliwą i spójną Polskę. Dobrą Polskę. Tak, Polki i Polacy mogą różnić się poglądami i pomysłami na życie, ale mogą też wspólnie budować państwo, w którym każdy czuje się u siebie, bo oczekiwania każdego z nas są szanowane. Państwo, które jest ponad podziałami, bo nikomu nie narzuca światopoglądu, umie natomiast rozwiązać nasze podstawowe problemy - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski - program wyborczy kandydata opozycji

Przypomnijmy także, że program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zakłada pozostawienie programu 500 plus w niezmienionym kształcie. Jako prezydent zamierza zawetować każdą próbę naruszenia tego programu. "Nasi konkurenci polityczni postawili dobrą diagnozę, że nie wolno nikogo zostawić. Że wszystkim należy się szacunek. Że słabszym trzeba pomóc, że wszyscy muszą mieć udział w naszym wspólnym sukcesie" - tłumaczył decyzję.

Rafał Trzaskowski - program wyborczy - wybrane punkty:

  • Szybsze zwroty VAT (do 30 dni) i uproszczenie mechanizmu podzielonej płatności
  • Ułatwienie dostępu przedsiębiorców do środków leżących na ich VAT-owskich kontach bankowych
  • Stworzenie funduszy na remonty dla rodzin oraz dla samorządów
  • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Rafał Trzaskowski to poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2013), w latach 2013–2014 minister administracji i cyfryzacji, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm VIII kadencji (2015–2018), od 2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)