Trwa ładowanie...
dm8z8dw

Projekt ustawy węglowodorowej będzie przedstawiany w pierwszej części I kw. - Korolec, MŚ

17.01. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów będzie prezentowany w pierwszej części pierwszego kwartału tego roku - poinformował na czwartkowej konferencji...

Share
dm8z8dw

17.01. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów będzie prezentowany w pierwszej części pierwszego kwartału tego roku - poinformował na czwartkowej konferencji Marcin Korolec, minister środowiska.

"Pierwsza część pierwszego kwartału to moment, gdy projekt ustawy węglowodorowej będzie przedstawiany" - powiedział minister.

"Założenia zostały przyjęte w X 2012 i od tego czasu przepisujemy je na materię ustawową. To proces, który wymaga czasu" - dodał.

dm8z8dw

Rząd przyjął w październiku założenia do ustawy o wydobyciu węglowodorów. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od spółek branży wydobywczej wyniosą ok. 40 proc. ich zysków brutto.

Założenia przewidują wprowadzenie podatku od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami.

Zyski z podatków i opłat zasilą budżety państwa i samorządów terytorialnych.

Zgodnie z założeniami powołany ma zostać Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE).(PAP)

morb/ kuc/ jtt/

dm8z8dw

Podziel się opinią

Share
dm8z8dw
dm8z8dw