Trwa ładowanie...

Projekt ws. Lasów Państwowych poprą SLD, TR i może SP; PiS przeciw

Poparcie dla zapowiadanego przez kluby PO i PSL projektu zmian w konstytucji dot. Lasów Państwowych deklarują SLD i Twój Ruch. SP też jest za, ale poparcie warunkuje wsparciem koalicji dla własnego projektu. Według PiS projekt to "zasłona dymna" dla zamiaru prywatyzacji spółki.

Projekt ws. Lasów Państwowych poprą SLD, TR i może SP; PiS przeciwŹródło: AKPA
d2bd6ic
d2bd6ic

Kluby PO i PSL zamierzają złożyć w Sejmie projekt zmian w konstytucji uniemożliwiających prywatyzację Lasów Państwowych. Szefowie obu klubów Rafał Grupiński i Jan Bury zapowiedzieli na środowej konferencji prasowej, że będą apelowali o poparcie projektu do wszystkich posłów. Obaj chcieliby, aby projekt trafił do Sejmu jeszcze w lutym. Zmiany w konstytucji w sprawie lasów zapowiadał w styczniu premier Donald Tusk.

Posłowie PiS uważają jednak, że propozycja PO-PSL to "zasłona dymna", która ma przykryć zamiar prywatyzacji Lasów Państwowych. Parlamentarzyści PiS mają też wątpliwości co do szczegółów zmian w konstytucji.

- Mamy do czynienia z zabiegiem propagandowym, zasłoną dymną, która ma przesłonić grabież Lasów Państwowych. Obłożenie olbrzymim podatkiem to prosta droga prowadząca do bankructwa Lasów Państwowych, a później ich prywatyzacji, mimo ewentualnie zmienionych przepisów konstytucji - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na środowej konferencji w Sejmie.

Błaszczak zaznaczył, że PiS nie ucieka przed wpisaniem do konstytucji sformułowań gwarantujących zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych. Jak jednak mówił, klub PiS nie zgadza się na zmianę konstytucji w kształcie postulowanym przez PO i PSL. Wątpliwości jego partii budzi m.in. sformułowanie, że Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. - A więc czekamy na projekt ustawy, w którym te przypadki będą sformułowane. Cóż z tego, że zmienimy konstytucję, skoro w ustawie zostaną wpisane przypadki, które tę zmianę w praktyce podważą - podkreślił Błaszczak.

d2bd6ic

Posłowie SLD: rzecznik partii Dariusz Joński i Cezary Olejniczak zadeklarowali w środę wsparcie dla zmian proponowanych przez PO i PSL, mimo że mają wątpliwości co do intencji koalicji.

- PO i PSL robią skok na lasy państwowe - w zeszłym tygodniu przegłosowana została ustawa, na mocy której w ciągu dwóch lat lasy państwowe muszą wpłacić do budżetu państwa prawie 1,6 mld złotych. (...) Teraz komunikują, że chcą zmienić konstytucję; zapisać, by nie było prywatyzacji lasów państwowych. Chcą oczywiście odwrócić uwagę od tego wszystkiego, co już zrobili - ocenił Joński na środowej konferencji prasowej.

Zadeklarował jednak, że SLD poprze propozycję Platformy i Stronnictwa.

Również Twój Ruch zapowiada poparcie projektu PO-PSL. Rzecznik partii Andrzej Rozenek powiedział w środę na konferencji prasowej, że każda zmiana, która ma celu ochronę Lasów Państwowych przed prywatyzacją i "rozgrabieniem", ma poparcie jego partii. Jak ocenił, do takiej zmiany powinno dojść wcześniej, jeszcze przed decyzją o zabraniu pieniędzy Lasom Państwowym. - Dobra zmiana, chociaż za późno - podkreślił Rozenek.

d2bd6ic

Lider SP Zbigniew Ziobro zadeklarował na środowej konferencji w Sejmie, że jego klub jest gotów poprzeć proponowane przez PO i PSL zmiany w konstytucji. - Lasy to dobro wszystkich Polaków, które nie powinno zostać sprywatyzowane, by nie powiedzieć nawet: rozkradzione - podkreślił.

Ziobro zastrzegł, że w zamian za poparcie koalicyjnego projektu, SP oczekuje, że PO i PSL poprą przygotowany przez SP projekt zmiany konstytucji likwidujący immunitety, m.in. poselski i sędziowski. Zapowiedział, że w czwartek SP wyśle swój projekt do klubu PO.

Zgodnie z art. 235 konstytucji projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

d2bd6ic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bd6ic