Trwa ładowanie...
d1qjvwl

"Prosimy o niepodlewanie ogródków". Gminy apelują w związku z upałami

"Prosimy o racjonalne gospodarowanie wodą" - takie apele wystosowuje w ostatnich dniach coraz więcej gmin w całej Polsce. Samorządy proszą, by nie myć samochodów, nie podlewać ogródków ani nie napełniać basenów. Wszystko przez deficyt wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Upały nad Polską dają się we znaki nie tylko w miastach
Upały nad Polską dają się we znaki nie tylko w miastach (PAP)
d1qjvwl

O kryzysie wodnym pisaliśmy w miniony weekend na przykładzie Skierniewic. W mieście przez dwa dni były problemy z dostępnością wody w kranach, w nocy z soboty na niedzielę nawet jej zabrakło.

Na ulicach pojawiły się beczkowozy, a władze monitorowały sytuację osób starszych, które na upały narażone są najmocniej.

Ale nie tylko w Skierniewicach jest z tym problem, choć całkowitego braku wody w kranach jeszcze w innych gminach nie odnotowano.

d1qjvwl

Obejrzyj: Co pić w upały? Nie tylko woda. Ważny jest jeszcze jeden składnik

O rozsądne gospodarowanie apelują kolejne gminy. A zaczęło się jeszcze w maju. Jedna z naszych czytelniczek, mieszkanka gminy Pomiechówek na Mazowszu, otrzymała od gminy pismo z apelem, by nie podlewać ogródka w godzinach od 8 do 22. Właśnie przez deficyt wody.

WP.PL

"Prosimy o racjonalne gospodarowanie wodą, zgodnie z przeznaczeniem i zaspokajaniem w pierwszej kolejności potrzeb socjalno-bytowych" - czytamy w komunikacie.

d1qjvwl

W ostatnich dniach jednak takich przykładów jest więcej.

"Zakład Usług Wodnych Sp]. z o. o. zwraca się z prośbą racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą i wykorzystanie jej tylko do celów socjalno-bytowych. Panująca susza i upały zwiększyły zapotrzebowanie na wodę, a podlewanie ogródków czy napełnianie basenów drastycznie zmniejsza zapasy wody powodując spadek ciśnienia w sieci wodociągowej" - to z kolei komunikat wystosowany przez wodociągi w wielkopolskiej Wschowie.

I kolejna gmina mazowiecka. "Szanowni Mieszkańcy, w związku z falą upałów i bardzo wysokim zużyciem wody w miejscowościach na terenie Gminy Mała Wieś mogą wystąpić okresowe obniżenia ciśnienia wody. W związku z tym prosimy o nie podlewanie trawników i upraw oraz nie wykorzystywanie wody do innych celów niż bytowe" - czytamy w komunikacie na stronie gminy.

d1qjvwl

Z kolei w gminie Przemęt w Wielkopolsce ostrzegają, że niezastosowanie się do komunikatu "może skutkować przerwami w dostawie wody".

"Apeluje się, aby ograniczyć zużycie wody na inne cele takie jak np. podlewanie trawników, napełnianie basenów, mycie samochodów, podlewanie upraw rolnych itp." - czytamy na stronie urzędu gminy.

Gmin może być coraz więcej. W tym tygodniu nad Polskę ma dotrzeć fala wysokich temperatur, a termometry pokazywać będą nawet 34 stopnie w cieniu.

Można zatem w najbliższych dniach spodziewać się w skrzynkach listów od gminy lub miejskich wodociągów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl