11.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 11 lipca.
RZECZPOSPOLITA
Liderem wśród globalnych firm pod względem obrotów jest Shell, a zysku netto Gazprom. PKN Orlen awansował w zestawieniu magazynu "Fortune" aż o 50 pozycji. (s.B3)
Komisja europejska przygotowuje propozycję projektu wspólnego nadzoru bankowego strefy euro. Polska jest wstępnie "za". (s.B3)
Fani kupili już 4 miliony gier o Wiedźminie. CD Projekt Red liczy na rekordowy rok. (s.B12)
Joaquin Alumnia, komisarz UE ds. konkurencji, informuje, że chce, by rozporządzenia związane z powołaniem wspólnego europejskiego nadzoru były przyjęte z początkiem 2013 roku. Uważa on, że nie można pozwolić na istnienie zbyt potężnego sektora bankowego. (s.B16)
PARKIET
Flagowy projekt PGE - budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - wciąż jest w powijakach. Analitycy powątpiewają, by Aleksander Grad, nowy prezes "jądrowych" spółek - córek PGE, zdołał przyspieszyć inwestycję. (s.1,5)
Zarządzający funduszami żądają dokładnych informacji na temat celów planowanej oferty Azotów Tarnów. Ich brak może spowodować, że zagłosują przeciw uchwałom w tej sprawie. (s.7)
CD Projekt Red pracuje nad nową grą. Ma ona zadebiutować w 2014 lub 2015 roku. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
W środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpiszą umowę o utworzeniu programu badawczego nad gazem łupkowym. Sfinansują go po połowie rząd i firmy, w sumie wyłożą 1 mld zł. Naukowcy i przedsiębiorcy mają pracować nad sposobami wynajdywania obszarów, w których warto wiercić, technologiami eksploatacji łupków i ograniczeniem wpływu ich wydobycia na środowisko. (s.1)
W najbliższym czasie pracę może stracić ponad 2 tys. bankowców. (s.21)
PULS BIZNESU
Zakładami Azotowymi Puławy i Tarnowem jest zainteresowany Roman Karkosik. Również Zbigniew Jakubas, który ma ponad 5 proc. ZA Puławy, chce zwiększać zaangażowanie kapitałowe w firmy z sektora chemicznego. (s.4)
Z informacji "PB" wynika, że bank centralny, Komisja Nadzoru Finansowego i resort finansów chcą wreszcie poważnie zająć się uregulowaniem działalności rosnących w siłę instytucji parabankowych. Problem zaczyna doceniać także prokuratura. (s.6)
Rynek powinien się ucieszyć - Maciej Tybura zostanie w KGHM. Będzie pełnił funkcję doradcy prezesa Herberta Wirtha. (s.9)
We wtorek spotkali się Jan Kościuszko, założyciel Polskiego Jadła i Krzysztof Moska, nowy akcjonariusz spółki. "Było to bardzo perspektywiczne spotkanie. Wygląda na to, że jest nam razem po drodze" - komentuje Jan Kościuszko. (s.11)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
W całym kraju toczą się 22 procesy jakie URE wytoczyły koncerny energetyczne. Sądowe batalie o rekompensaty zaczęły się od decyzji urzędu z 2009 r. nakazującej większości firm z branży zwrócić część pobranej pomocy publicznej za 2008 r. Taki scenariusz powtórzył się w dwóch kolejnych latach. Kwota odszkodowań, jakich żądają elektrownie, przekracza już 2 mld zł. (s.A10)
Decyzja, czy PKP Cargo trafi do inwestora, czy na giełdę, zostanie oparta na kryteriach ekonomicznych - zapowiada Andrzej Massel, wiceminister transportu. "Na ile opłacalna jest prywatyzacja przez inwestora sprawdzimy, kiedy zostaną złożone oferty wiążące. Zobaczymy, czy się opłaca i wtedy postanowimy" - poinformował. Dodał, że obecnie czeka na rekomendację nowego zarządu PKP. (s.A11) (PAP)
morb/