Trwa ładowanie...
d20s7ur
d20s7ur

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 28 maja, 20.00

...
Share
d20s7ur

28.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Zdaniem Jerzego Hausnera, członka Rady Polityki Pieniężnej, luźna polityka fiskalna jest jednym z czynników, które mogą doprowadzić do zaostrzenia polityki monetarnej. Trudno jednak obecnie, ze względu na złożoność procesów w gospodarce, nie tylko polskiej, jednoznacznie wskazać na moment kiedy mogłoby dojść do pierwszych podwyżek stóp procentowych, gdyż ważne będą także oczekiwania co do kształtowania się inflacji. W ocenie Hausnera złoty nadal pozostanie w trendzie aprecjacyjnym, a obserwowane obecnie silne wahania kursu są tylko jego zakłóceniem.

d20s7ur

Tempo wzrostu gospodarczego w 2010 r. w Polsce w okolicach 3,5 proc. jest realne do osiągnięcia - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Stopa bezrobocia w maju może się obniżyć do poziomu poniżej 12 proc., choć nie oszacowano jeszcze skutków powodzi dla rynku pracy - poinformowała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Wzrost polskiego PKB w 2010 r. wyniesie 3,3 proc., możliwy nieco wyższy , w 2011 r. może to być ok. 3 proc., istotna będzie polityka fiskalna - powiedział w rozmowie z PAP Pasquale Diana, ekonomista banku Morgan Stanley, zajmujący się Europą Środkową. Diana przewiduje, że RPP do końca roku podniesie stopy procentowe do poziomu 4,0 proc., zaś Polska może przyjąć euro w 2016 r. lub później, wchodząc do ERM2 nie wcześniej niż w 2013 r.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d20s7ur

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu pozostawały bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosły o 0,6 proc. - poinformował w piątek Departament Handlu USA.

BANKI CENTRALNE

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że jeśli kandydatura Marka Belki na szefa Narodowego Banku Polskiego nie będzie głosowana w czerwcu, będzie to oznaczać przesunięcie obsady stanowiska prezesa NBP na jesień.

Brak akceptacji PSL dla kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jeszcze nie jest przesądzony - powiedział w "Sygnałach Dnia" marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

d20s7ur

Jesteśmy w sytuacji, w której potrzebujemy jak najszybciej prezesa NBP - powiedział w RMF FM minister finansów Jacek Rostowski.

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że kandydatura Marka Belki na stanowisko prezesa NBP jest "więcej niż dobra".

PSL krytycznie ocenia kandydaturę Marka Belki na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego - powiedział prezes PSL, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier, lider PSL Waldemar Pawlak uważa, że "sensownym rozwiązaniem" byłoby przełożenie głosowania nad kandydaturą Marka Belki na szefa NBP na czas po wyborach prezydenckich.

d20s7ur

BUDŻET

Deficyt budżetowy po maju bieżącego roku będzie na pewno niższy niż zapisane w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu po pięciu miesiącach tego roku ok. 36 mld zł - poinformowała PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Od połowy stycznia do 28 maja Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 7.470,6 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

PODATKI

d20s7ur

Na tym etapie nie ma potrzeby wprowadzenia podatku powodziowego - powiedział rano w RMF FM Jacek Rostowski minister finansów.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 31 maja, bony 52-tygodniowe za 600-1.000 mln zł - podał resort w piątek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

d20s7ur

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w maju 2010 roku do 59,7 pkt z 63,8 pkt w poprzednim miesiącu - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,37 proc. i wyniósł 2427,11 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,28 proc. i wyniósł 9.762,98 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.655,77 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,13 proc., do 5.188,43 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu wzrósł o 0,15 proc., do 5.946,18 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,29 proc., do 3.515,06 pkt.

SPÓŁKI

Oczekiwania rynku odnośnie wzrostu zysku netto grupy PKO BP w 2010 r. do 2,99 mld zł, w przedziale oczekiwań od 2,64 mld zł do 3,33 mld zł, są realne - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

PKO BP spodziewa się, że odpisy, jakie zawiąże w II kwartale 2010 roku będą nieznacznie niższe niż w I kwartale, kiedy wyniosły 425,1 mln zł - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

PKO BP oczekuje, że po pierwszym półroczu 2010 roku, kredyty korporacyjne banku wzrosną kwartał do kwartału - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

PKO BP spodziewa się, że w II kwartale 2010 roku, w porównaniu do I kwartału, dynamika sprzedaży kredytów konsumpcyjnych będzie niższa. Bank w kwietniu i maju utrzymuje miesięczną sprzedaż kredytów hipotecznych w wysokości ok. 1 mld zł - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

PKO BP podtrzymuje, że w 2010 roku utrzyma dwucyfrową dynamikę wzrostu zysku netto, sumy bilansowej, kredytów i depozytów - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

Cyfrowy Polsat chce wypłacić dywidendę w dwóch transzach. W sierpniu do akcjonariuszy trafi 102 mln zł, a w listopadzie 51 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Magellan prognozuje, że w 2010 roku jego skonsolidowany zysk netto wyniesie co najmniej 22 mln zł, czyli będzie o około 20 proc. wyższy niż w 2009 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Kogeneracja zamierza przeznaczyć na dywidendę 52,2 mln zł z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł 103,5 mln zł - podała spółka w projektach uchwał na walne, które zaplanowano na 24 czerwca.

Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało jedną wiążącą ofertę zakupu udziałów Kozielskiej Fabryki Maszyn Kofama od konsorcjum AK Inwestor sp. z o.o. oraz Bumech SA - podał resort skarbu w komunikacie.

Eurosnack, producent słonych przekąsek i biszkoptów sprzedawanych pod markami Chrupcie i Lajkonik, chce drugiej połowie czerwca zadebiutować na NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Agora zawarła umowę na wdrożenie systemu informatycznego klasy ERP. Spółka dokonała analizy posiadanych rozwiązań informatycznych i w efekcie w drugim kwartale 2010 roku dokona odpisu na kwotę 7,7 mln zł dotyczącą wartości nakładów związanych z licencjami na oprogramowanie - poinformowała Agora.

Budimex podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę na budowę odcinka autostrady A1, a wartość kontraktu wynosi 252,1 mln zł netto - poinformował Budimex w piątkowym komunikacie.

Konsorcjum Asseco Poland, Unizeto Technologies i Combidata Poland wygrało przetarg organizowany przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na świadczenie usług utrzymania platformy eRZOZ do końca 2010 r. - poinformowało CSIOZ. Wartość oferty złożonej przez konsorcjum to 1,24 mln zł.

Do Warty zgłoszono ponad 7,5 tys. szkód spowodowanych powodzią, a szkody mogą przekroczyć 50 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Opoka Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zmniejszyło udział w Konsorcjum Stali do 4,69 proc. z 5,04 proc - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Z emisji 500.000 akcji serii F po 21 zł za walor, którą objął Netskill Ltd., EMC Instytut Medyczny pozyskał 10,5 mln zł brutto. Łączne koszty emisji wyniosły 437 tys. zł - poinformował spółka w komunikacie.

Trion potrzebuje środków na kontynuowanie działalności operacyjnej, w krótkim okresie będzie się posiłkował kredytami bankowymi, a docelowo myśli o nowej emisji, która miałaby być przeprowadzona jeszcze w tym roku - poinformował na piątkowej konferencji Jarosław Żołędowski, nowo mianowany prezes spółki.

Bumech spodziewa się, że drugi kwartał będzie pod względem wyników podobny do pierwszego, natomiast trzeci i czwarty mają być lepsze ze względu na rozpoczęcie nowych kontraktów drążeniowych i rozpoczęcie produkcji kombajnów chodnikowych - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes spółki Zygmunt Kosmała.

Według szacunkowych danych do zakładów ubezpieczeniowych zgłoszono 77,5 tys. szkód powodziowych, a wartość zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych wynosi 223,9 mln zł - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w piątkowym komunikacie.

Arctic Paper planuje w drugim półroczu tego roku przygotować strategię dla grupy do roku 2015. Spółka nie wyklucza, że opublikuje strategię na jesieni - poinformował prezes Arctic Paper Michał Jarczyński.

Rafamet chce wypłacić z zysku netto za 2009 rok 0,16 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Do PZU zgłoszono 49,2 tys. szkód powodziowych. Zarząd ocenia, że wysokość odszkodowań powodziowych obciążających wynik PZU SA (po reasekuracji) nie powinna przekroczyć 156 mln zł - poinformowało PZU w piątkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2545, a kurs złotego do euro na 4,0479 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2384 USD i 113,06 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

W Polsce nadal obowiązuje płynny reżim kursu walutowego, a NBP i MF nie ustaliły żadnego dopuszczalnego przedziału wahań kursu złotego do euro - powiedział w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek.

ROLNICTWO

Straty w uprawach jakie spowodowała powódź nie powinny mieć wpływu na wzrost cen produktów rolnych - ocenił w TOK FM Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W ubiegłym tygodniu na rynku drożały zboża, mąka i wieprzowina - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) ministerstwa rolnictwa.

OPINIA

Kandydatura Marka Belki na prezesa NBP jest bardzo dobra, a jego nominacja zostanie dobrze przyjęta przez rynek - sądzą analitycy banków zachodnich.

Euro będzie się dalej osłabiać w stosunku do dolara do końca tego roku i na koniec 2010 powinno znaleźć się na poziomie 1,16 za dolara - uważają analitycy Morgan Stanley.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6962,50 USD/t wobec 6909,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

PALIWA

W nadchodzącym tygodniu tankujący na stacjach paliw powinni spodziewać się stabilizacji cen paliw - wynika z analizy portalu e-petrol.

Przed długim weekendem możliwe są dalsze spadki cen paliw w handlu detalicznym - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 6 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych. (PAP)

amp/ gor/

d20s7ur

Podziel się opinią

Share
d20s7ur
d20s7ur