Trwa ładowanie...
d3scjt9
d3scjt9

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 4 kwietnia, 20.00

...
Share
d3scjt9

04.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W czwartym tygodniu marca ceny zbóż były stabilne, z wyjątkiem żyta, które taniało - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. W omawianym okresie drożało mleko, żywiec wieprzowy i bydło, a taniały kurczęta.

d3scjt9

W ostatnim tygodniu marca pszenica konsumpcyjna znowu podrożała: kosztowała 940-980 zł za tonę, a ziarno paszowe 880-910 zł za tonę. Podaż pszenicy była niewielka - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,8 proc. w lutym 2011 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 6,6 proc. - podał w poniedziałek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

BUDŻET

d3scjt9

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu i obsługi SPW oraz transferów do OFE wyniesie w kwietniu łącznie około 11,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Z tego transfery do OFE wyniosą 2,3 mld zł.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 51-tygodniowe za 569,6 mln zł przy popycie 1.693,1 mln zł i średniej rentowności 4,464 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

Według danych na koniec marca w 2011 roku do wykupu pozostaje dług o wartości 86,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

d3scjt9

Według stanu na koniec marca 2011 roku poziom krajowego długu rynkowego wzrósł do 525,3 mld zł z 499,3 mld zł na koniec grudnia 2010 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na kwiecień 2011 r. spadł do 14,2 pkt z 17,1 pkt w marcu, najwyższego poziomu od IX 2007 r. - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

GIEŁDA

d3scjt9

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,11 proc. i wyniósł 9.718,89 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu sesji spadł o 0,33 proc., do 23.553,14 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,21 proc. i wyniósł 2883,35 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,12 proc., do 6.016,98 pkt.

d3scjt9

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,06 proc., do 7.175,33 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,29 proc. i wyniósł 4.042,92 pkt.

SPÓŁKI

Przychody ze sprzedaży NG2 w okresie styczeń - marzec 2011 roku wyniosły 185 mln zł, czyli były o 5,5 proc. niższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

d3scjt9

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap pozyskała z oferty 1,05 mln zł, planuje w kwietniu zadebiutować na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wpływy z reklam Telewizji Polsat, przejmowanej przez Cyfrowy Polsat, w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosły 629,1 mln zł i były o 14,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowały Wirtualnemedia.pl., powołując się na dane TNS OBOP, opracowane na podstawie oficjalnych cenników (nie obejmują rabatów).

ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma obecnie 5,08 proc. głosów na WZA Orco Property Group - podała spółka w komunikacie.

Nova KBM chce pozyskać z emisji akcji około 132,4 mln euro, które planuje wydać na wzmocnienie kapitałowe i dalszy rozwój grupy. Spółka zainteresowana jest także akwizycjami - podano w prospekcie emisyjnym.

Cena emisyjna w ofercie 3,8 mln akcji brytyjskiej spółki AerFinance została ustalona na 2 zł. Maksymalna kwota brutto, jaką spółka może pozyskać z oferty wynosi 7,6 mln zł - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Maksymalna cena emisyjna wynosiła 2,5 zł.

Zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przygotowuje zmiany w statucie spółki, gwarantujące zachowanie dominującego głosu Skarbu Państwa w strategicznych dla firmy kwestiach - wynika z informacji firmy.

W pierwszych dwóch miesiącach roku górnictwo węgla kamiennego zarobiło ponad 412 mln zł - wynika ze wstępnych danych. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska ocenia, że z koniunktury na węgiel korzystają obecnie wszystkie górnicze spółki.

Budimex podpisał umowę na budowę budynku biurowo-usługowego w Poznaniu, wartość netto kontraktu wynosi 73,6 mln zł - podał Budimex w poniedziałkowym komunikacie.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska uznała w poniedziałek za prawdopodobne "na 80 procent" powiązanie kapitałowe dwóch górniczych firm: Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Węglokoksu. Wkrótce mają zapaść decyzje w tej sprawie.

Konsorcjum Mostostalu Warszawa i spółki Cestar zawarło umowę na roboty budowlane ze Związkiem Międzygminnym "Puszcza Zielonka". Wartość kontraktu wynosi 63,01 mln zł brutto - podał Mostostal Warszawa w poniedziałkowym komunikacie.

Marvipol rozważa prywatną emisję akcji dla inwestora, który będzie skłonny zaproponować cenę przewyższająca aktualny kurs giełdowy. Deweloper po oddaniu do użytkowania i pełnym wynajęciu biurowca przy Prostej będzie chciał go sprzedać - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Nizio, prezes Marvipolu.

We wtorek na rynku NewConnect zadebiutują prawa do akcji spółki InwazjaPC, zajmującej się sprzedażą notebooków - poinformował spółka w komunikacie prasowym.

Grupa NG2 może zakończyć pierwszy kwartał niewielką stratą netto, z optymizmem patrzy jednak na sezon wiosenny i drugi kwartał. Podtrzymuje, że w całym roku jej przychody mogą wzrosnąć o 16 proc. do 1,2 mld zł, a zysk netto o 20 proc. rdr do ponad 140 mln zł - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Trzech wykonawców ubiega się o możliwość budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w Elektrowni Kozienice z grupy Enea. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na IV kwartał - podała Enea w komunikacie prasowym.

Zarząd spółki Pani Teresa Medica zarekomenduje walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę 1,1 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

GTC ma prawomocne pozwolenie na budowę piątego budynku Platinium Business Park w Warszawie, prace budowlane rozpoczną się w kwietniu, a oddanie do użytkowania nastąpi w II kw. 2012 roku - podało GTC w poniedziałkowym komunikacie.

Strata PKP Intercity za 2010 r. wyniesie prawdopodobnie 140 mln zł - powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki Janusz Malinowski. 2011 rok chce zamknąć ze stratą nie większą niż 45 mln zł. Zdaniem prezesa, w br. nie ma przesłanek do prywatyzacji przewoźnika.

Boryszew złożył wstępną, niewiążącą ofertę przejęcia międzynarodowej grupy z branży automotive, która jest jednym z europejskich liderów w dostawach kompotentów do branży motoryzacyjnej - poinformował Boryszew w komunikacie.

Należący do Polskiej Grupy Energetycznej Exatel szuka podmiotu do akwizycji - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk netto sektora bankowego po lutym 2011 roku wyniósł 2,01 mld zł, czyli jest o 34 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego.

Zastal, kierowany przez nowy zarząd z prezesem Lesławem Hnatem na czele, może powrócić do swojej historycznej działalności związanej z rynkiem kolejowym, który w Polsce czeka kapitałochłonna modernizacja. W rozmowie z PAP Hnat powiedział, że jako szczególnie perspektywiczną postrzega działalność związaną z serwisowaniem taboru kolejowego. Nowy zarząd zdecyduje także o losie Zastalu Transport.

Analitycy DI BRE Banku, w raporcie specjalnym z 1 kwietnia, na temat spółki Optimus prognozują, że gra Wiedźmin2 w ciągu trzech lat od premiery, która przewdziana jest na 17 maja, może zarobić około 150 mln zł na poziomie operacyjnym.

Spółka Security System Integration (SSI) podpisała kontrakt z Warbudem o wartości 6,7 mln zł netto. Od początku 2011 r. SSI pozyskała zlecenia o wartości blisko 24 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostalu, konsorcjum Alstom Power i PBG oraz konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC) złożyły wstępne oferty na budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW w należącej do Enei Elektrowni Kozienice - poinformowali PAP przedstawiciele spółek.

Zarząd GPW proponuje przeznaczenie na dywidendę 134,7 mln zł, czyli 99,8 proc. zysku netto osiągniętego w 2010 roku - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Progres Investment w wyniku nabycia akcji Alterco zwiększył zaangażowanie w spółkę i obecnie ma 307.777 akcji, które uprawniają do wykonywania 6,69 proc. głosów na WZA - poinformowało Alterco w komunikacie.

Ewentualne kupno 53 proc. akcji gdańskiego Lotosu przez podmiot rosyjski nie grozi przejęciem kontroli nad gdańskim Naftoportem i dostawami ropy drogą morską do rafinerii PKN Orlen - poinformował w poniedziałek PAP prezes PERN "Przyjaźń" Robert Soszyński.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8395 a kurs złotego do euro na 4,0325 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4240 USD i 119,56 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Obecnie dla rynków finansowych liczą się tylko decyzje banków centralnych, kluczowe dla kwotowań złotego będzie to co ze stopami procentowymi w Polsce zrobi we wtorek Rada Polityki Pieniężnej oraz w czwartek Europejski Bank Centralny. W cenach długu podwyżka stóp procentowych w Polsce o 25 pb jest już zdyskontowana, rynek dodatkowo spodziewa się bardziej gołębiej retoryki członków Rady.

FUNDUSZE

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w marcu o 7,8 mld zł do poziomu 228,7 mld zł - podały w poniedziałkowym raporcie Analizy Online.

OPINIA

Po mocnych wzrostach z piątku i wybiciu się z pięciomiesięcznej konsolidacji, poniedziałek na warszawskiej giełdzie przyniósł już tylko umiarkowaną zwyżkę indeksu WIG 20. Kolejne dni mogą przynieść ruch powrotny w kierunku przełamanego oporu, po czym indeks powinien powrócić do wzrostów - oceniają analitycy.

W tym roku dynamika PKB wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym nieznacznie się obniży do 3,7 proc. - wynika z prognozy Invest Banku. Poprzednio ekonomiści banku spodziewali się, że wzrost PKB w 2011 r. wyniesie 4,1 proc. Ich zdaniem średnioroczna inflacja CPI w tym roku wyniesie 3,9 proc., a w 2012 r. będzie się obniżać.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie może stanieć do 8.500 USD za tonę z notowanych w poniedziałek ok. 9.300 USD za tonę, po czym odbić do 11.000 USD do końca grudnia tego roku - oceniają analitycy.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. obniżają swoją prognozę wzrostu PKB USA w I kw. 2011 r o jeden pkt procentowy, do 2,5 proc. Ostrzegają też, że są ryzyka dla ich prognozy na II połowę roku, zakładającej wzrost amerykańskiego PKB o 4 proc.

Ceny ropy naftowej są za wysokie i "niepokojące" - powiedział w poniedziałek prezes Kuwait Petroleum Corp. Farouk Al-Zanki. Dodał, że Kuwejt wolałby notowania ropy w przedziale 90-100 USD za baryłkę.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 73,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 53,1 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od 30 miesięcy. To reakcja na spodziewany wzrost popytu na paliwa po danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 80 centów do 108,74 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na maj 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 119,31-119,33 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że popyt na metal zmniejszy się, bo Chiny chcąc schłodzić gospodarkę przyspieszą jeszcze zacieśnianie polityki monetarnej - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.285,0 USD za tonę, po spadku o 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9437,50 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d3scjt9

Podziel się opinią

Share
d3scjt9
d3scjt9